„V neutrální zóně leží několik těl. Arménská strana neutrpěla žádné ztráty, ani mrtvé ani zraněné,” uvedlo ministerstvo separatistického Náhorního Karabachu podle Svobodné Evropy.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v Baku v prohlášení uvedlo, že v sobotu ráno za úsvitu se „arménské síly pokusily proniknout podél karabašských hranic na ázerbájdžánské území”. Přiznalo, že během přestřelky, která následně propukla, přišlo o život několik ázerbájdžánských vojáků. Jejich počet neupřesnilo.

Obvinilo Arménii, že nadále ostřeluje z děl pozice ázerbájdžánských sil, i když s průlomem neuspělo.

Na druhé straně arménské ministerstvo obrany tvrdí, že příslušníci ázerbájdžánských ozbrojených sil byli zabiti, když zaútočili na pozice karabašských sil. Varovalo před eskalací konfliktu a zdůraznilo, že vlastní síly jsou zavázány plnit podmínky příměří

Spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou oblast osídlenou Armény, rozděluje Ázerbájdžán a Arménii od konce 80. let. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení arménské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl. Řešení konfliktu stále není na dohled.

Loni v dubnu se konflikt vyostřil a přešel v regulérní střety, které si vyžádaly několik desítek mrtvých na obou stranách. [celá zpráva]