Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolás Maduro Foto: Marco Bello, Reuters

Zveřejním důkazy o Madurově zkorumpovanosti, slibuje sesazená venezuelská prokurátorka

Sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová v úterý odcestovala z Kolumbie do Brazílie, kde hodlá zveřejnit důkazy o údajné zkorumpovanosti venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ten chce na svou prominentní kritičku vydat mezinárodní zatykač.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro Foto: Marco Bello, Reuters
Zveřejním důkazy o Madurově zkorumpovanosti, slibuje sesazená venezuelská prokurátorka

Odjezd Ortegové do Brazílie oznámil imigrační úřad Kolumbie, kam prokurátorka i s manželem minulý týden uprchla. Ortegová se ve středu v Brazílii plánuje zúčastnit zasedání jihoamerického sdružení volného obchodu Mercosur. U příležitosti této akce slíbila odhalit informace o zkorumpovanosti Madura a jeho spojenců, napsala agentura AP.

Maduro v úterý podle agentury AFP řekl, že Venezuela požádá Interpol, aby na Ortegovou vydal mezinárodní zatykač.

Ortegová s manželem Germánem Ferrerem přiletěli v pátek do Bogoty soukromým letadlem z karibského ostrova Aruby. Tam předtím tajně připluli lodí. K útěku se rozhodli poté, co venezuelské úřady Ferrera obvinily z vedení rozsáhlé korupční sítě a nařídily jeho zatčení.

Ferrer byl poslancem rozpuštěného venezuelského parlamentu, jenž v poslední době ovládala opozice. On i Ortegová původně socialistu Madura podporovali, ale nedávno se přidali k jeho kritikům, kteří mu vyčítají snahu nastolit diktaturu a porušování lidských práv.

Ortegová tvrdí, že o funkci přišla kvůli snaze Madura zarazit vyšetřování, které by odhalilo, že přijal úplatek ve výši téměř sta milionů dolarů (2,2 miliardy korun) od brazilské společnosti Odebrecht.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků