Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolás Maduro zavřel kohoutky. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Venezuela šetří. Zastavila dodávky topného oleje pro americké chudé

Venezuela zastavila dodávky topného oleje do Spojených států, který od roku 2005 zdarma poskytovala chudým americkým rodinám. Sdělil to mluvčí americké společnosti Citizens Energy, která každoroční dodávky venezuelského topného oleje v celkové hodnotě půl miliardy dolarů rozdělovala.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro zavřel kohoutky. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
Venezuela šetří. Zastavila dodávky topného oleje pro americké chudé

Program pomoci venezuelská vláda zahájila po útoku ničivého hurikánu Katrina, který vyřadil značnou část amerických rafinérských kapacit. Tehdejší venezuelský prezident Hugo Chávez darem reagoval na žádost vedoucích představitelů neziskové organizace Citizens Energy. V jejím čele stojí Joseph Kennedy, bývalý kongresman a syn senátora Roberta Kennedyho zavražděného v roce 1968.

V prvním roce dodala Venezuela asi 200 tisícům nízkopříjmovým americkým rodinám po 740 litrech topného oleje se čtyřicetiprocentní slevou, v dalších letech pak 370 litrů zcela zdarma. Pomoc dostávali lidé žijící ve 25 amerických státech na celém severovýchodě USA, na Aljašce a v části amerického středozápadu. Podle mluvčího Citizens Energy ale letos topný olej nepřišel, přestože v minulých letech už touto dobou dodávky dorazily.

"Upřímně doufáme, že Venezuela bude pokračovat, jak tomu bylo po řadu let za prezidenta Cháveze," uvedl Kennedy v prohlášení. Chávez ale loni v březnu zemřel a země, která má jedny z největších zásob ropy na světě, každoročně zaznamenává pokles těžby. Mluvčí státní ropné společnosti PDVSA odmítl americkou stížnost komentovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků