Hlavní obsah
Hasičské cvičení Foto: Diana Váňová

Radikálové chtěli v Německu zabít iráckého premiéra

Německá policie v pátek zadržela tři muže, které podezřívá z přípravy atentátu na iráckého premiéra Ajáda Alávího. Ten je nyní na oficiální návštěvě Berlína.

Hasičské cvičení Foto: Diana Váňová
Radikálové chtěli v Německu zabít iráckého premiéra

"Podezřelé jsme zajistili při raziích v soukromých bytech, a to v Berlíně, Stuttgartu a Augsburgu," uvedl pro novináře šéf federální prokuratury Kay Nehm.

"Shledali jsme skupinu pro Alávího velmi nebzepečnou. Podezření, že se chystá na něj atentát, se stále zvyšovalo," doplnil.

Nehm ale odmítl sdělit, jak měl být útok veden, například zda muži plánovali užití trhaviny nebo palných zbraní.

Radikálové s vazbami na al-Kajdá

Podle policie zadržení patří k zakázané radikální organizaci Ansar Islám útočící opakovaně v Iráku. Skupina je údajně napojená na mezinárodní síť al-Kajdá.

Deník Tagesspiegel k případu už napsal, že muži chtěli Alávího zabít při jeho návštěvě v Berlíně. Nejvyšší představitel Iráku se zde sejde se svým protějškem kancléřem Gerhardem Schröderem a ministrem zahraničních věcí Joschkou Fischerem.

Návštěva probíhá za mimořádných bezpečnostních opatření. Policie kvůli možnému teroristickému útoku dnes zrušila plánovanou vojenskou přehlídku, která se měla uskutečnit na Alávího počest. Zesílila také hlídky v ulicích Berlína.

Výcvik policistů a pyrotechniků

Státníci dnes jednali o zapojení Německa do obnovy válkou poničeného Iráku. Berlín dal opakovaně najevo, že do země nepošle své vojáky, ovšem zapojí se do výcviku tamních policistů a do školení pyrotechniků.

Aláví jednal se Schrödrem také o hospodářské spolupráci obou zemí. Podrobnosti by se měly doladit na schůzce na přelomu února a března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků