Hlavní obsah
Benefiční koncert pro Hejnice se uskuteční 1. října. Foto: Město Hejnice

Ozbrojenci na severovýchodě afrického Konga zřejmě zabili a snědli několik Pygmejů. Zprávy uprchlíků z Ituri o kanibalismu povstalců nyní vyšetřuje OSN. "Zabýváme se tímto obviněním velmi vážně," potvrdil ve čtvrtek zprávy Manodje Mounoubai z konžské kanceláře světové organizace.

Benefiční koncert pro Hejnice se uskuteční 1. října. Foto: Město Hejnice
OSN vyšetřuje kanibalismus v Kongu

Provincii Ituri na východě země navštívil minulý týden šestičlenný zvláštní tým OSN, aby vyšetřil nařčení, že příslušníci Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) a Konžského demokratického sdružení (RCD) zotročují místní pralesní obyvatele a kanibalismem řeší své zásobovací potíže: V tropickém pralese je obtížné lovit zvěř, ozbrojenci proto na lov vysílají pochytané Pygmeje, kteří prales znají a dokáží se v něm uživit. Když se však trpasličí lovci vrátí bez uloveného masa, jsou zabiti a sami poslouží povstalcům za potravu.

Pygmejům hrozí vyhubení

Další z pracovníků konžské mise OSN pod podmínkou anonymity řekl, že vyšetřovací tým podezření považuje za opodstatněné. "Je nepředstavitelné, aby světové společenství, které má obavy o přežití horských goril, nosorožců a kopytnatců okapi, ignorovalo osud lidských bytostí - Pygmejů," uvádí prohlášení nadace Pomoc Pygmejům se sídlem ve městě Beni.

"Jsou kriticky ohroženi vyhubením," říká záměrně ekologickým slovníkem nadace o etniku, které je považováno za nejstarší obyvatele centrální Afriky. Pygmejové, kteří většinou dorůstají jen málo přes jeden metr, žijí dosud skrytě a izolovaně v posledních afrických pralesích. Podle odhadů jich zbývá už jen asi 600 tisíc.

Uprchlíci se stahují k Beni

MLC a RCD, které koncem loňského roku podepsaly spolu s vládou křehkou mírovou dohodu, po formálním ukončení občanské války a odchodu zahraničních armád ovládají rozsáhlé oblasti Konga. Obě organizace bojují v provincii Ituri s odštěpenou skupinou CRD - Osvobození o kontrolu nad nerostnými ložisky.

K Beni se v posledních dnech stáhlo přes 120 tisíc uprchlíků. Významný podíl Pygmejů mezi nimi je dalším dokladem mimořádného nebezpečí, kterému musí ve své domovině čelit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků