Hlavní obsah

Ledovce tají rekordním tempem, varovala OSN

Ledovce ve světě se zmenšují rekordní rychlostí a mnoha z nich hrozí, že během několika desetiletí zcela zmizí. Vyplývá to ze zprávy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), kterou organizace zveřejnila v neděli ve švýcarském Curychu.

Ledovce tají rekordním tempem, varovala OSN

Zpráva zahrnuje údaje o stavu téměř 30 ledovců z celého světa v roce 2006. Podle UNEP se jejich tloušťka v daném roce v průměru zmenšila proti předchozímu měření o 1,5 metru. Největší úbytek ledu zaznamenali vědci v Norku, kde se ledovec Breidalblikkbrea zmenšil o více než 3 metry.

"Nejnovější čísla jsou součástí zřejmého zrychlujícího se trendu, který se v dohledné době pravděpodobně nezmění," komentoval zprávu Wilfried Häberli, ředitel světové organizace, která sleduje změny ledovců.

Häberli rovněž uvádí, že v 80. a 90. letech se ledovce ztenčovaly v průměru o 0,3 metru ročně. Od roku 2000 se však podle něj průměrný úbytek masy ledu zvýšil na 0,5 metru ročně.

Podle UNEP může mít zmenšování ledovců dalekosáhlé důsledky. Ohrožená je podle organizace především Indie, kde jsou ledovce hlavním zdrojem vody pro místní řeky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků