Hlavní obsah

U irácké Karbaly zahynulo při atentátu 40 šíitských poutníků

Nejméně čtyřicet šíitských poutníků zahynulo při pumovém atentátu u posvátného města Karbalá. Dalších 154 osob bylo při brutálním útoku zraněno. Ve městě je asi milión poutníků, kteří přišli navštívit chrám imáma Husajna.

U irácké Karbaly zahynulo při atentátu 40 šíitských poutníků

Zatím není jasné, jak byl atentát spáchán. BBC uvádí, že šlo o dvojitý sebevražedný atentát s automobily naloženými výbušninami. Každý byl opálen na jednom konci mostu, přes který proudí poutníci do města.

Agentura AP cituje iráckého policistu, podle něhož útočil sebevražedný atentátník s autem plným výbušnin. Ve stejnou dobu místo výbuchu zasáhly dvě minometné střely, dodal zmíněný policista.

Atentát byl podniknut kolem 12:15 místního času (10:15 SEČ) na východním předměstí Karbaly, poblíž jednoho ze tří hlavních vstupů do města.

Šíitští poutníci byli terči atentátů už v průběhu tohoto týdne. Ve středu jich zahynulo 20, když explodovala nálož na motocyklu. [celá zpráva]

V pondělí jich zahynulo 54 nedaleko Bagdádu po útoku ženy, když vyráželi na pouť. [celá zpráva]

Šíité slaví velký svátek arbaín.Končí jím období čtyřicetidenního smutku, jenž začal 7. ledna svátkem ášúrá. Svátek připomíná mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě u Karbaly roku 680.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků