Hlavní obsah
Palestinci v Gaze Foto: Suhaib Salem , Reuters

Palestina chce vstoupit do OSN, mírové rozhovory prý ke státu nevedou

Žádost o řádné členství palestinského státu v OSN předloží předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás 20. září. Podle agentury AFP to v sobotu prohlásil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Palestinci své rozhodnutí požádat o vstup do mezinárodní organizace zdůvodňují tím, že dosavadními mírovými rozhovory se státu nedomohli.

Palestinci v Gaze Foto: Suhaib Salem , Reuters
Palestina chce vstoupit do OSN, mírové rozhovory prý ke státu nevedou

Žádost bude generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi předána v den zahájení Valného shromáždění OSN v New Yorku, upřesnil Málikí.

USA ani Izrael s palestinským záměrem nesouhlasí. Palestinský stát podle nich může vzniknout jen jako výsledek mírových jednáních s Izraelem, nikoli jednostranným diplomatickým aktem. Palestinská žádost vzhledem k předpokládanému americkému vetu ale nemá šanci na schválení.

Mapa Izraele

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Před podáním žádosti prý Palestince může odvrátit to, že Izrael přestane rozšiřovat osady v okupovaných částech západního břehu a nebude už dál stavět ve východním Jeruzalémě. K tomu se ale Izrael nemá.

V souvislosti s podáním žádosti se čekají masové demonstrace na okupovaných územích. Palestinské vedení se nechalo slyšet, že udělá vše proto, aby proběhly pokojně. Izrael se ale obává, že i ojedinělý násilný incident by mohl rozpoutat vlnu nekontrolovatelných střetů. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman minulou neděli palestinské předáky obvinil, že v souvislosti s chystaným podáním žádosti chystají "bezprecedentní krveprolití".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků