Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na přejídání poprvé v historii umírá více lidí než na hlad

Z dosud největšího globálního výzkumu o zdravotním stavu obyvatel Země vyplynulo, že poprvé v historii více lidí umírá na následky přejídání než kvůli nedostatku potravin. Na zprávě Global Burden of Disease se podílelo na 500 vědců v 50 zemích celého světa.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Na přejídání poprvé v historii umírá více lidí než na hlad

Na jedné straně se díky rozšíření prostředků proti běžným infekčním onemocněním podařilo omezit dětskou úmrtnost, na druhé straně prožívá více lidí život ve špatném zdravotním stavu.

O zprávě, která má být teprve zveřejněna, informoval časopis New Scientist s tím, že podrobně dokumentuje výskyt nemocí a příčin úmrtí na celém světě v roce 2010 a porovnává zjištěný stav vůči roku 1990, přičemž se snaží vysledovat hlavní trendy.

V roce 1990 byla podvýživa hlavní zátěží pro lidské zdraví. Ukázalo se to na základě přepočtu, který určoval, kolik let života může průměrný člověk ztratit v důsledku té které příčiny. Tehdy se také index tělesné hmotnosti, neboli BMI, umístil na 10. místě. V roce 2010 klesla podvýživa na 8. místo a BMI se naopak dostal na 6. příčku.

BEZ KOMENTÁŘE: Američanka Donna Simpsonová chtěla být nejtlustší ženou na světě

 

Lidstvo ztloustlo

"Zdravotní zátěž vzrostla, protože lidé jsou tlustí a mají příliš mnoho jídla," komentoval změnu Alan Lopez z australské University of Queensland v Brisbane, který na studii pracoval. Nadváha zvyšuje krevní tlak a může způsobovat mrtvici a jiné srdeční choroby - společně jsou zodpovědné za čtvrtinu všech úmrtí. Problém nadváhy se přitom neomezuje na vyspělé země západní civilizace, ale výrazně se rozmáhá i na Blízkém východě.

Kromě nadváhy se ovšem výrazně zvýšila i průměrná délka života. V některých zemích byl tento nárůst poměrně extrémní - například na Maledivách se od roku 1970 průměrná délka dožití zvýšila o 30 let. Zdravotní programy zaměřené na venkov měly obdobný dopad v Bangladéši nebo Íránu.

"Došlo tam ke značnému pokroku. Jedná se o státy, které zavedly programy v regionech, jež dostaly péči k lidem, kteří ji opravdu potřebovali,” komentoval výsledky Majid Ezzati na Imperial College v Londýně.

Pokrok je patrný i při odstranění příčin předčasných dětských úmrtí v útlém věku, vyvolávaných poměrně banálními infekcemi s průjmy. Míra úmrtnosti dětí do pěti let klesla ve srovnání s rokem 1990 dokonce o 60 procent.

Anketa
Jíte přiměřeně?
Ano
47.3 %
Ne, cpu se příliš
42.7 %
Ne, šidím se a jím málo
10 %
Celkem hlasovalo 17509 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků