Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dítě měsíce přežívalo jen díky mechanickému srdci mimo tělo, teď už je v domácí péči

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici Motol devatenáctiměsíční batole, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto řešení, jelikož malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém již nešel řešit léky. Speciální předtransplantační péče i samotná operace se zdařily a dítě je v domácí péči.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dítě měsíce přežívalo jen díky mechanickému srdci mimo tělo, teď už je v domácí péči

Batole trpělo chronickým srdečním selháváním a transplantace srdce byla nutná. Stav už nebylo možné řešit léky. „Mimotělní pumpa dítěti umožnila přenést se přes období, než pro něj byl nalezen vhodný dárce srdce,” uvedla mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.

Nyní už je dítě domácí péči. „Pacient je mimo akutní nebezpečí, transplantované srdce funguje velmi dobře, může vykonávat běžné dětské aktivity a zařadit se později do dětského kolektivu,” uvedl přednosta Dětského kardiocentra Jan Janoušek.

Po transplantaci srdce pacienti zpravidla nemusí podstupovat další operace, naopak farmakologická léčba je obvyklá. „Zahrnuje především léky snižující riziko odhojení dárcovského srdce,” doplnil Janoušek.

Jediná možnost u malých dětí

Lékaři z Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole použili mimotělní mechanickou srdeční podporu Berlin Heart EXCOR. Podle nemocnice je to nyní jediná léčebná možnost, kterou lze použít u malých dětí s těžkým srdečním selháním ohrožujícím bezprostředně život. Na rozdíl od dospělých pacientů není u dětí možné umístit systémy na podporu srdeční činnosti přímo do těla.

„Přístroj vypadá jako pumpa, která je umístěna mimo hrudník pacienta. Funguje tak, že krev je z těla do pumpy a zpět vedena hadicemi napojenými na komory a velké tepny,” vysvětlil Roman Gebauer, primář kardiochirurgického oddělení Dětského kardiocentra.

Krev se nasává do membránou přepažené komůrky a následně vytlačuje do krevního oběhu dítěte. Činnost čerpadla zajišťuje řídící jednotka, ke které musí být pacient trvale připojen.

Pětihodinová operace

Operace, při níž lékaři dítě na tento systém napojili, trvala týmu hlavního operatéra Tomáše Matějky téměř pět hodin. Náročná byla i pooperační péče, kdy zdravotníci museli hlídat zejména srážlivost krve. Po čtyřech měsících se podařilo nalézt vhodného dárce a provést u malého pacienta transplantaci srdce. Po ní bylo batole 14. června propuštěno do domácí péče v dobrém stavu.

V posledních třech letech na Dětském kardiocentru transplantovali srdce deseti pacientům, z toho u tří tomu předcházela dlouhodobá mechanická srdeční podpora. Tuto metodu lékaři volí při závažném a léky nezvládnutelném chronickém selhávání srdce, ať už vrozeném, nebo například po zánětu srdečního svalu. Podpora srdce touto metodou normalizuje krevní oběh a tím zlepšuje zdravotní stav.

Podle přednosty kardiocentra Jana Janouška zahraniční studie ukazují, že u šesti procent dětí je dokonce možné tuto podporu ukončit, protože se srdce zotaví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků