Vulkanicky aktivní Flegrejská pole (Campi Flegrei), ležící nad Neapolským zálivem, jsou obřím kráterem o průměru 13 km. Výbuch by způsobil nevídanou katastrofu, protože v oblasti žijí na tři milióny lidí.

„Naštěstí je velmi nepravděpodobné, že by zde mohlo dojít k velkému výbuchu. Na některých místech včetně Flegrejských polí ale mohou představovat nebezpečí i malé erupce, které jsou pravděpodobnější, protože tam žije hodně lidí,“ řekl Giuseppe De Natale, který s postupimským vědcem Ulrichem Harmsem vede tým, jenž chce vulkanickou aktivitu u Neapole měřit. Výsledky by se daly využít i k případnému získávání geotermické energie.

Odborníci právě pracují na prvním vrtu o hloubce 500 metrů. Díky sondě budou monitorovat, jak se chová obří masa roztavené horniny pod povrchem.

Hrozí nové Pompeje?

Projekt má ale řadu odpůrců: někteří tvrdí, že sonda by naopak mohla erupci vyvolat. „Takové operace se ve městech neprovádějí. Neexistuje žádný poměr cena/výkon, který by ospravedlnil jejich údajný přínos,“ poznamenal Benedetto De Vivo z neapolské univerzity Fridricha II. Kritici připomínají výbuch Vesuvu, který roku 79 n. l. zničil antické Pompeje a Herculaneum.

Podle De Nataleho ale tragédie nehrozí. „Najdeme i ty nejnepatrnější náznaky budoucí erupce… to je velké snížení rizika výbuchu,“ hájil projekt. Po vyhodnocení výsledků prvního vrtu je plánován další vrt o hloubce 3500 m. Jeho hloubení by mělo začít za dva roky.