Hlavní obsah
Mladý týnišťský big band. Vzpomínka na rok 2018. Foto: Jura Tros (Mtbb archiv)

Týnišťský big band vzpomínal na velké osobnosti naší hudební scény a posluchači se nemohli nabažit

Podobně jako filmovo-hudební fanoušci berou nyní při projekci snímku Bohemian Rhapsody útokem česká kina a lámou rekordy v návštěvnosti, vykoupí už několik let fanoušci Mladého týnišťského big bandu vstupenky na dva novoroční koncerty vždy vzápětí poté, co se dostanou do předprodeje.

Mladý týnišťský big band. Vzpomínka na rok 2018. Foto: Jura Tros (Mtbb archiv)
Týnišťský big band vzpomínal na velké osobnosti naší hudební scény a posluchači se nemohli nabažit

Zájem je tak obrovský, že kapela musí připravit přístavky všude, kde se v Kulturním domě v Týništi nad Orlicí dá. K řadám očíslovaným přibudou řady "opísmenkované" a další židle na stupních hlediště. Přesto se na některé příznivce nedostane.

Přesně tak tomu bylo i v případě letošního novoročního koncertu (vlastně dvou koncertů), které se konaly v neděli 6. ledna a nesly název Vzpomínky nám zůstanou...

Téma hned na úvod objasnil kapelník Pavel Plašil: „Tradiční novoroční koncert jsme pojali netradičně. Rozhodli jsme se, že uděláme vám i sobě radost tentokrát bez hostů, i když oni tady vlastně budou.”

Dále ještě dodal: „Dnešní novoroční koncert bude zahrnovat skladby, které jsme hráli, a písně, které s námi zpívaly velké osobnosti. Udělali jsme revizi v naší historii a skladby a písně, které kdysi zazněly v podání známých osobností, vám dnes zahrajeme sami.”

Ve vzpomínkovém duchu zvolil big band i novoroční garderobiéru. Ta se stala retro přehlídkou ošacení, tzn. od bílých košil s kravatami, s nimiž vystupoval v začátcích, až po modely z první republiky, které použili dámy a pánové v orchestru právě před rokem.        

Na úvod zazněly písně brněnského zpěváka Ladi Kerndla, jedné z prvních hvězd, která s Mtbb vystupovala a objevila se i na prvním CD z roku 2002. 

Z Moravy pocházel také Mojmír Bártek, první z instrumentálních sólistů, s nimiž tato kapela spolupracovala. Ten čtyřicet let působil jako sólista, aranžér a skladatel v orchestru Gustava Broma.

Pak se vzpomínalo na opravdovou dámu swingu a jazzu Vlastu Průchovou, neboť týnišťský orchestr byl jedním z mála big bandů, s kterými si (ráda a s chutí) zazpívala.

Na druhém CD kapely z roku 2011 si písničku „střihl“ i Ondřej Ruml, a tak mimo jiné zazněla Georgia on My Mind v podání Michala Procházky.

Po Rumlovi přišel na řadu trumpetista, zpěvák a skladatel Jaromír Hnilička, který byl v Týništi několikrát (naposled v lednu 2016) a členové ho znají i jako pedagoga z letní jazzové díly ve Frýdlantu. Legendární Pastýřská zimní romance se sólem Bohouška Ptáčka sklidila mimořádný aplaus.

V rámci swingového festivalu Jardy Marčíka tento big band doprovázel také Dashu a Jana Smigmatora, z jejichž repertoáru zazněl třeba song The Lady is a Tramp.

Koncert pokračoval vzpomínkou na Jitku Zelenkovou, mimo jiné písní Mít svůj kout, zpěvačka Tereza Myšáková se blýskla písní Jsi můj pán, kterou v muzikálu Drákula i v Týništi zpívala Leona Machálková.

V programu nemohl chybět také Felix Slováček - jeho umění se ve skladbě Speak softly Love určitě přiblížila Eliška Milá. Kapela nezapomněla ani na Karla Hálu a výběr osobností české hudební scény, jejichž skladby se na Tři krále v Týništi hrály, zakončil pomyslně Martin Chodúr.

A závěr? Příznivci děkovali kapele, kapelníkovi a moderátorovi večera Pavlu Plašilovi, sólistům a samozřejmě zpěvákům Tereze Myšákové i Michalu Procházkovi nejen velkým potleskem vestoje, ale i na sociálních sítích: „Úžasný zážitek…děkujeme,“ napsala třeba Zdenička Petrová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků