Hlavní obsah
Část obalu legendárního alba Michala Prokopa a Framus Five Město ER. Foto: archiv Supraphon

Supraphon vydal další ze základních kamenů české rockové historie, album Město ER

Další zásadní české album se dočkalo jubilejní reedice. Jde o legendární Město ER, které na samém začátku 70. let minulého století natočil zpěvák Michal Prokop s kapelou Framus Five. Kultovní album, které nabídlo spojení rocku a poezie, má i dnes mnoho přitažlivých momentů.

Část obalu legendárního alba Michala Prokopa a Framus Five Město ER. Foto: archiv Supraphon
Supraphon vydal další ze základních kamenů české rockové historie, album Město ER

Přesně pětačtyřicet let po vydání se objevuje toto vysoko ceněné poslouchání jako výpravný CD digipack, 180gramové LP v otevíracím obalu či nová digitální verze.

S titulní dvacetiminutovou kompozicí Město ER, propojující rockovou kapelu s tehdy u nás ne zcela typickou orchestrální pomocí, a dalšími pěti nahrávkami (Tys kámen, Pláču, Kapela, Noc je můj den, Perceptua) jsou to Framus Five ve složení Michal Prokop (zpěv), Ivan Trnka (klávesy), Luboš Andršt (kytara), Ladislav Eliáš (baskytara) a Karel "Káša" Jahn (bicí), s hosty proslulosti Jaroslava "Erno" Šedivého či aranžemi Petra Hanniga.

Zásadní položkou na straně aktiv je také vynikající text impozantní titulní skladby, práce básníka Josefa Kainara, jeho první pro o generaci mladší elektrifikované hudebníky. Muzice a vůbec hudební složce se dostalo dokonalé péče v podobě remasteringu z původních pásů, ve studiu potvrzeného Michalem Prokopem.

Obal reedice, která vychází na CD i na vinylu, získal šanci se maximálně podobat tomu v roce 1971 zamýšlenému, ale tehdy znemožněnému ideologickým zákazem. Fotograf Alan Pajer si naštěstí uchoval alespoň některá východiska, takže mohl se svou dcerou Alenou, která je grafičkou, rekonstruovat balení do úchvatné a dosud nevídané podoby. 

„Live“ podobu Města ER předvedl Michal Prokop koncem léta na scéně pod hradem Loket, kde ho coby čerstvého sedmdesátníka doprovodil kromě Framus Five i Karlovarský symfonický orchestr. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků