Hlavní obsah
V Gliňoči přibyly nové průtočné tůňky i mobiliář. Foto: Lucie Balcarová

Práce v Gliňoči skončily dříve, přibyly tůňky i hnízdiště pro obojživelníky

Přírodní areál Gliňoč s divokou přírodou a tůněmi v bohumínské městské části Skřečoň prošel citlivou proměnou, po níž už místní delší dobu volali. Projekt nazvaný Gliňočské tůně měl skončit až letos na jaře. Všechny práce se ale podařilo zrealizovat v předstihu už před několika týdny.

V Gliňoči přibyly nové průtočné tůňky i mobiliář. Foto: Lucie Balcarová
Práce v Gliňoči skončily dříve, přibyly tůňky i hnízdiště pro obojživelníky

„Projekt byl ekologický a blízký přírodě. Měl tři hlavní cíle. Při velkých přívalových deštích, případně povodních zadržet větší množství vody v krajině a zlepšit zdejší odtokové poměry. Zároveň vytvořit vhodnější podmínky pro chráněné živočichy. A nakonec nabídnout lidem podmínky k procházkám, relaxaci a pobytu v příloze,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

S ohledem na chráněné živočichy - brouky, žáby a hady - probíhaly práce pod dohledem Agentury ochrany přírody a krajiny. Jejich realizace bylo možná jen v období vegetačního klidu.

Na začátku loňského roku se v členitém areálu, který vznikl těžbou hlíny pro místní cihelnu, kácely stromy. K zemi jich šlo asi sto. Neperspektivních i zdravých, aby k tůním proniklo více světla, které potřebují obojživelníci ke svému rozmnožování. Většina dřevní hmoty zůstala na místě. Na jaře z klád vznikla obydlí pro zvláště chráněné druhy živočichů. Vznikly broukoviště, plazoviště, hadník i zimoviště pro obojživelníky.

Vloni na podzim se po půlroční pauze do Gliňoče technika vrátila, aby se prohloubily čtyři zdejší tůňky, které byly zanesené. Odtěžilo se asi tisíc kubíků sedimentů. Zároveň se tady vyhloubily další čtyři zcela nové tůňky o rozloze 2 200 metrů čtverečních. Nové vodní plochy jsou průtočné a jsou schopny zachytit při větších deštích dalších až tisíc kubíků vody. „Toto opatření sice nedokáže případnou povodeň zcela zastavit, ale bude umět zpomalit průtok i odtok vody,“ upřesnil Macura.

Kromě hloubení tůněk a vzniku nového systému průtočných tůní se na podzim stavěl i mobiliář pro návštěvníky. Pro návštěvníky vyrostl v Gliňoči menší dřevěný altán s ohništěm a posezením, odpočívadla i stojany pro kola. „Na jaře v lokalitě ještě doinstalujeme informační a naučné tabule věnované právě Gliňoči,“ doplnil bohumínský místostarosta.

Revitalizace, která nijak nezměnila charakter přírodního areálu Gliňoč, ale naopak jej podpořila, přišla na 2 miliony korun. Více než polovinu z této částky pokryla městu evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků