Hlavní obsah
Foto: archív 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Poctiví výrobci i řemeslníci si dají dostaveníčko v Baťově institutu

Zlínský 14|15 BAŤŮV INSTITUT ožije ve čtvrtek 26. února tradičními řemesly. Na platformě se navíc představí i tradiční regionální výrobci, kteří představí mimo jiné i lokální gastronomické speciality. Akce s názvem Poctivá výroba a řemesla bude mít i zajímavý doprovodný program.

Foto: archív 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Poctiví výrobci i řemeslníci si dají dostaveníčko v Baťově institutu

V rámci setkání bude připraven bohatý kulturní program, na kterém se spolupodílí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a také občanské sdružení Líska. Prezentace výrobců a řemeslníků bude připravena od 9 do 18 hodin na platformě mezi budovami 14 a 15.

„Půjde o setkání regionálních výrobců a prezentaci jejich produktů k ukončení dvouletého projektu Lísky „Poctivě vyrobené – podpora regionálních výrobců ve Zlínském kraji“,“ upřesnila Iva Koutná ze sdružení Líska.

Celý doprovodný program ale odstartuje už v 8.30 edukačními programy pro školy. Muzeum si pro žáky prvního stupně připravilo Dílnu U tkalce Nitky, v níž si děti zhotoví a odnesou vlastnoručně utkaný přívěsek. Galerie zase zve na Umění v řemeslu.

„V této galerijní dílně si budeme prostřednictvím tradičních i netradičních výtvarných technik vytvářet masku lidské tváře. Vyzkoušíme si grafické, malířské či jiné řemeslné postupy při její tvorbě,“ informoval Martin Čada z galerie.

Od 15.00 budou na programu tvořivé dílny pro rodiny s dětmi. Lidé během dne budou moci vidět i tradiční masopustní obchůzku v podání národopisného souboru Klobučan. Ukázka obchůzky se uskuteční během dne třikrát, soubor vyrazí i do okolních ulic.

Odpolední program zpestří vystoupení malých dětí z folklorního souboru Vonička. Po celý den se uskuteční prodej výrobků i praktické ukázky práce výrobců. K vidění bude práce řezbáře, bednáře, kováře nebo výrobců keramiky. Lidé si prohlédnou i výrobu látkových či dřevěných hraček.

Mezi gastronomickými specialitami nebudou chybět zabijačkové pochoutky, tyčinky a sladkosti paní Malé, pochoutky z moštárny v Hostětíně, kvalitní produkty z biofarmy v Lidečku nebo masné a uzenářské produkty z vyhlášeného řeznictví v Liptálu. 

Odpoledne je do programu zařazen také workshop vybraných výrobců s prezentací jejich marketingových plánů, které připravili studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati. Po celou dobu akce bude k vidění i výstava o historii masopustních obchůzek ve zlínském regionu. Muzeum tuto výstavu otevře již v masopustním období od 9. února a potrvá až do 1. března.

Akci podpořila celá řada organizací – 14|15 Baťův institut, p. o., Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o., Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p. o., Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, VIS Bílé Karpaty, Centrum Veronica Hostětín, Město Zlín, Zlínský kraj a Rádio KissPublikum. Záštitu nad setkáním převzal pan Ing. Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje. Projekt je podpořen v rámci Blokového grantu - Fondu pro nestátní neziskové organizace Programu česko-švýcarské spolupráce. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků