Hlavní obsah
Ocenění obce Horní Moštěnice za třídění odpadů v roce 2014. Foto: Obec Horní Moštěnice

Obec Horní Moštěnice získala za třídění odpadů několik ocenění i finanční odměnu

Začátkem prosince ocenil Olomoucký kraj ve spolupráci s neziskovými autorizovanými společnostmi EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN obce, které nejlépe třídily odpady, včetně elektroodpadů. Mezi oceněné obce a města se poprvé v historii zařadila i obec Horní Moštěnice, která získala dokonce dvě ocenění.

Ocenění obce Horní Moštěnice za třídění odpadů v roce 2014. Foto: Obec Horní Moštěnice
Obec Horní Moštěnice získala za třídění odpadů několik ocenění i finanční odměnu

První bylo za celkové 10. místo v soutěži pro města a obce Olomouckého kraje ve třídění veškerých odpadů v kategorii – obce a města nad 500 obyvatel. Druhé ocenění je 1. místo v soutěži obcí Olomouckého kraje do 2000 obyvatel za třídění elektrozařízení. Kromě certifikátů obdržela obec Horní Moštěnice hlavní cenu - „keramické sluchátko“ a šek s hodnotou 10 000 Kč.

Starosta obce Vladimír Martínek převzal ocenění se slovy: “Když si uvědomím, že Olomoucký kraj patří trvale mezi špičku krajů ČR v třídění odpadů, tak je to obrovský úspěch a ocenění především našich občanů."

Dále uvedl, že tyto výsledky nepřišly samy od sebe. „Je to dlouhodobá cílevědomá práce, kterou jsme zahájili již v minulém volebním období. Především se nám podařilo:

- Zřídit centrální sběrné místo odpadů, které pracuje v řízeném režimu.
- Zahájit kompostování biologicky rozložitelných odpadů mobilním kompostovacím zařízením, které obec získala díky dotace Státního fondu Životního prostředí.
- Rozšířit sběrná místa tříděného odpadu z původních dvou na sedm.
- Dvojnásobně zvýšit počet odpadkových košů v obci, včetně nádob na psí exkrementy.
- Pořídit barevné sběrné nádoby na tříděný odpad do ZŠ a MŠ.
- Koupit nosiče kontejnerů a 10 ks. velkoobjemových kontejnerů, které jsou pravidelně přistavovány každý víkend po obci na svoz bioodpadů.
- Organizovat pravidelný jarní a podzimní sběr větví od zahrádek a domů v obci.
- Zahájit sběr malých, ale i velkých elektroodpadů, textilu a zářivek.
- Zajistit odvoz stavební suti a zeminy pro občany obce.
- Od loňského roku zajišťuje obec svoz domovního plastového odpadu pomocí žlutých pytlů.
- Zveřejňovat pravidelná čtvrtletní hodnocení a propagaci třídění odpadů v obecním zpravodaji.
- Snížit náklady pořízením nákladního svozového vozidla pro odvoz kontejnerů nejen pro obec Horní Moštěnice, ale i pro okolní obce v rámci Mikroregionu Moštěnka.
- Zajistit 200 ks. domácích kompostérů pro občany z dotace Mikroregionu Moštěnka.“

Vedlejším dopadem všech těchto činností bylo i zlepšení životního prostředí v okolí obce. Za rok 2014 nemusela obec Horní Moštěnice řešit žádnou černou skládku v katastru obce.

Starosta obce Vladimír Martínek říká, že za tento úspěch děkuje především občanům Horní Moštěnice, kteří aktivně a zodpovědně třídí komunální odpady.

To, že se třídit odpady skutečně vyplatí, poznali občané i při placení poplatku za nakládání s odpady. Již 1. 1. 2014 byl v obci Horní Moštěnici snížen tento poplatek z 500,- Kč na 400,- Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků