Hlavní obsah
Ski areal Chotouň Foto: Jiří Cysař

Nejen na horách, i pár kilometrů za Prahou si lze krásně zalyžovat

Kousek od hlavního města se nalézá lyžařské středisko u města Jílové u Prahy. Pro nás zatím neznámé a neobjevené a tak jsme se tam vydali na turistický zimní výlet. Jelikož nelyžujeme, naplánovali jsme si turistickou trasu od vlakové stanice do Jílového u Prahy a pak k areálu a zpět.

Ski areal Chotouň Foto: Jiří Cysař
Nejen na horách, i pár kilometrů za Prahou si lze krásně zalyžovat

Doprava na místo je možná jak autobusem, tak vlakem přímo z centra Prahy, konkrétně z Metra C, stanice Budějovická nebo z Hlavního nádraží. Pro vyznavače Posázavského Pacifiku doporučuji cestu vlakem a pak přestoupit na autobus do města. Ve všech spojích platí tarif PID.

Vystupujeme tedy na Masarykově náměstí, prohlédneme si budovu radnice a od rozcestníku se vydáváme po modré značce směrem pod vrch Drnka s nadmořskou výškou 436 metrů, kde je další křižovatka turistických tras. Zasněžená krajina nás přivítala sněhovou přeháňkou a tak si užíváme pravé zimní atmosféry.

Překračujeme Chotouňský potok a už se ocitáme na rozcestí Pod Drnkou - dále pokračujeme již po červené trase, z náměstí jsme ušli 1,5 kilometru. Podle mapy je zde poblíž lesní pramen Drnka, jelikož je velká zima, nejdeme k němu, ale v létě může představovat osvěžující zastávku.

Cestou do Chotouně je pár domů a chat a široká cesta vhodná jak pro turistiku, tak pro cyklistiku. To ostatně dokazuje i cyklorozcestník. Po necelém kilometru se ocitáme v obci a pohodlně dojdeme až k Ski Areálu. V nadmořské výšce kolem čtyř set metrů jsou zde k dispozici tři vleky a to dva paralelní vleky typu "POMA" s teleskopickými unášeči a malý dětský vlek (délka 120 metrů) s nízkým vedením lana pro nejmenší lyžaře. Nechybí občerstvení a lyžařská školička.

I když nelyžujeme, dýchá na nás z tohoto místa rodinná atmosféra s pohodou a klidem. Podle informací přímo na místě se dovídáme, že se zde lyžuje i večer pod osvětlením a tak je možné přijet i odpoledne na krátké svezení se na lyžích. Mírné sjezdové tratě v areálu jsou vhodné hlavně pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Je zde i lyžařská školička, kde se začínající příznivci zimních sportů učí, jak na lyže. A to již od velice nízkého věku. 

Po občerstvení čajem a svařeným vínem ve stánku u vleků (můžete si tu dát také jídlo) se vydáváme na zpáteční cestu - až k rozcestníku Pod Drnkou je stejná jako při příchodu. Odtud se vydáváme k vlakovému nádraží po červené značce směrem na Borek.

Opět nádherné zimní prostředí se širokou cestou lemovanou vpravo chatovou osadou s údolím a vlevo svahem s mohutnými stromy, kde místy vykukují skály. Nalézáme se v Přírodním parku Střed Čech, který byl vyhlášený 3. října 1990 jako oblast klidu. Od roku 1992 má oblast status přírodního parku.

Míříme do obce Borek a Kabáty, kde je jak vlakové nádraží města Jílové u Prahy, tak zastávka autobusu. Kromě klidu a přírodního parku je zde ještě zajímavostí trať Posázavského Pacifiku a pak rybník Hacák, kolem kterého jdeme do našeho cíle. Od rozcestí to máme slabého 2,5 kilometru. Pro turisty od jara do podzimu je zde ještě možnost navštívit Štolu Halíře, která je z obce Borek vzdálena zhruba jeden kilometr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků