Hlavní obsah
Cykloboxy pro úschovu kol vloni vyrostly na náměstí ve Starém Bohumíně, letos by měly přibýt u vlakového nádraží v centru Bohumína. Foto: Pavel Čempěl

Nedostatek řemeslníků trápí i Bohumín, proto už teď vypisuje výběrová řízení

Nedostatek pracovníků ve stavebnictví trápí i Bohumín. Radnice proto vypisuje výběrová řízení už teď v zimních měsících. Firmy ještě nemají dostatek zakázek a město je tak schopno vysoutěžit investiční akce za nízké ceny a ušetřit.

Cykloboxy pro úschovu kol vloni vyrostly na náměstí ve Starém Bohumíně, letos by měly přibýt u vlakového nádraží v centru Bohumína. Foto: Pavel Čempěl
Nedostatek řemeslníků trápí i Bohumín, proto už teď vypisuje výběrová řízení

„Už vloni se nedostatek lidí ve stavebnictví projevil naplno. Zateplovali jsme deset panelových domů za 73 miliónů korun a kvůli nedostatku řemeslníků se práce u poloviny z nich zpozdily natolik, že stavební firmy teď musí městu zaplatit na sankcích za zpoždění více než miliónové penále. Některé práce se navíc budou dokončovat teprve letos na jaře. Peníze ze sankcí sice plně investujeme do dalších oprav v postižených domech, ale to nic nezmění na tom, že prodloužené stavební práce jejich obyvatelům znepříjemňují život,“ sdělil bohumínský starosta Petr Vícha.

Rozpočet na letošní rok proto Bohumínští schvalovali mezi prvními v Česku, a to už v listopadu, aby mohli co nejdříve vypsat výběrová řízení. Přesto se jim na konci roku do soutěží nikdo nepřihlásil.

„Před Vánoci jsme hledali zhotovitele na letošní investiční akce, a to na rekonstrukci smuteční obřadní síně a výrobu a instalaci cykloboxů před vlakovým nádražím. Firmy ovšem byly kvůli nedostatku lidí na konci roku ještě zaneprázdněny rozjetými zakázkami a neměly prostor na zpracování podkladů do vypsaných soutěží. Teď jsou výběrová řízení vypsána znovu a věříme, že už budeme úspěšní. Nedávno například skončily „výběrovky“ na výstavbu altánu pro starobohumínský domov pro seniory Cesmína nebo na opravu komunikací, a do každé se přihlásilo přes pět firem," upřesnil Vícha s tím, že městu se už podařilo ušetřit.

„V rozpočtu jsme měli na opravu komunikací vyčleněno 6 miliónů korun, vítězná cena je ale o 1,5 miliónu korun nižší. Už teď se proto zamýšlíme nad tím, které další úseky chodníků a komunikací z našeho zásobníku bychom mohli za ušetřené peníze ještě letos opravit,“ dodal Vícha.

Momentálně má Bohumín vypsán šest veřejných soutěží, další bude vyhlašovat v nejbližších dnech. Ty uchazeči najdou na www.bohumin.cz v kategorii Radnice, v sekci Veřejné zakázky. Jsou mezi nimi například opravy v městských domech či nemocnici. Mezi těmi, které radnice plánuje zanedlouho vypsat, jsou opravy sociálních zařízení ve školách. Zhotovitele bude Bohumín hledat i pro opravu povrchu atletického oválu, novou fasádu domu dětí a mládeže či výměnu oken v budově radnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků