Hlavní obsah
Foto: Zámek Slatiňany

Květiny ozdobí interiéry zámku Slatiňany

Interiéry knížecího zámku ve Slatiňanech ozdobí od 1. května do 31. srpna barvy a vůně mnoha desítek květin. Zámek ve spolupráci s dendrologem Vítězslavem Hauptem připravil výstavu s názvem Zámecké květy.

Foto: Zámek Slatiňany
Květiny ozdobí interiéry zámku Slatiňany

Výstava obsahuje na šedesát fotografií a živých ukázek mnoha druhů rostlin, které jsou také pěstované ve sklenících a interiérech tohoto zámku.

V interiérech nového prohlídkového okruhu a v zámecké galerii mohou návštěvníci spatřit například kamélii japonskou (Camellia japonica), marhaník obecný (Punica granatum), oleandr obecný (Nerium oleander), cykas japonský (Cycas revoluta), mračňák zvrhlý (Abutilon x hybridum), tupoušek pyšný (Medinilla magnifica), tlustice (Crassula ovata), tlustoklasec žlutý (Pachystachys lutea) a mnoho dalších.

Do výstavy jsou zařazeny nejen známé pokojové  rostliny, ale i rostliny, se kterými se lze setkat jen v botanických zahradách, jako  je rhipsalis bobulnatou (Rhipsalis baccifera), welwitschii podivnou (Welwitschia mirabilis) či některé druhy áronovitých rostlin. 

"Jen v málokterém interiéru lze dnes ještě narazit na sparmánii neboli "pokojovou lipku” (Sparmannia africana) nebo neprávem pozapomenutou právenku (Justicia brandegeana). Přitom ještě pro generaci našich babiček (mnohdy i maminek) to byly rostliny více než známé," uvedl Vítězslav Haupt, dendrolog a spoluautor výstavy.

Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout v rámci prohlídky zámecké expozice.

Otevřeno:

Denně kromě pondělků, 10 - 15 hodin, o víkendech do 16 hodin, v červnu do 16 hodin, v červenci a srpnu do 17 hodin. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků