Hlavní obsah
Foto: Martin Siebert

Kdo si kreslí, nezlobí

Podobnou zkušenost jistě udělal každý rodič: děti se v restauraci při čekání na jídlo začnou rychle nudit a hledají rozptýlení, kde se dá. Ty nejmenší se mohou zabavit v dětském koutku, ale co ty starší? Někdy stačí málo – třeba pastelky...

Foto: Martin Siebert
Kdo si kreslí, nezlobí

Většina restaurací je v tomto ohledu připravena a kromě pastelek a čistých archů papírů má k dispozici také omalovánky, obvykle stažené z internetu. Najdou se ale i jiná, podstatně originálnější řešení.

Jedno takové si pro své dětské návštěvníky zvolila trojice pražských italských restaurací s počátečními písmeny „AL“ v názvu: Aldente, Alforno a Alriso. Ve spolupráci s výtvarníkem Martinem Kubátem vznikly originální dokreslovánky, které děti nejen zabaví, ale také rozvíjí jejich fantazii.

„Rodiče s dětmi jsou v našich restauracích vítanými hosty, a to nejen o víkendu, kdy pro ně připravujeme speciální akce. Hledali jsme proto nějakou cestu, jak jim pobyt u nás ještě více zpříjemnit – třeba právě kreslením. Oslovení Martina Kubáta bylo vcelku logickou volbou, jelikož má s tvorbou pro děti zkušenosti a líbil se nám také jeho osobitý styl,“ říká spolumajitel restaurací Aldente, Alforno a Alriso Petr Svoboda.

Děti i rodiče od Martina Kubáta možná znají jeho dva dokreslovací sešity nazvané Ať se tužka zapotí (ten první získal ocenění Nejkrásnější kniha ČR 2011), jež jsou určeny všem dětem, které nudí tradiční omalovánky. A se stejnou dávkou fantazie Martin přistupoval i k tvorbě dokreslovánek pro Aldente, Alforno a Alriso.

Pro každou restauraci vymyslel postavičku, která nese jméno Al a příjmení Dente, Forno a Riso a také vizáží odpovídá její nabídce (Dente je farfalle, Forno pizza a Riso zrnko rýže). Potom stručně načrtl její povahové rysy a v dokreslovánkách rozvinul několik příběhů, které děti dovyprávějí za něj. Jak? Pastelkami!

„Důležitým faktorem při navrhování dokreslovánek pro mě byly humor, kamarádství a jedinečnost,“ shrnuje spolupráci s restauracemi Aldente, Alforno a Alriso Martin Kubát. Dokreslovánky jsou oboustranné a velikostí odpovídají papírovému prostírání, které tyto tři restaurace běžně používají, děti je tak dostanou na stůl v podstatě automaticky a jen málokteré jejich kouzlu odolá!

Dokreslovánky jsou ovšem spíše taková třešinka na dortu. Základ nabídky pro děti v restauracích s počátečními písmeny „AL“ v názvu tvoří víkendové vaření. Každou sobotu a neděli od 12 do 15 hodinb si děti v Alfornu mohou pod dohledem pizzaiola upéct svou vlastní pizzu a v Aldente si z těsta vytvarují těstoviny, které jim pak v kuchyni připraví na jeden ze tří volitelných způsobů. A cena? Rodiče zaplatí pouze to, co sami snědí a vypijí, pizza i těstoviny pro děti jsou zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků