Hlavní obsah
Tomáš Valík a Fritz Bachschmidt v koprodukční pohádce O Janovi a podivuhodném příteli. Foto: archiv autora

Je to už 25 let, co Tomáš Valík točil hlavní roli v pohádce O Janovi a podivuhodném příteli

Před pětadvaceti lety vznikala v koprodukci tehdejšího Československa, Německa, Francie a Itálie pohádka O Janovi a podivuhodném příteli. Režisérem byl Ludvík Ráža, který do role chuďase Jana obsadil tehdy začínajícího herce Tomáše Valíka.

Tomáš Valík a Fritz Bachschmidt v koprodukční pohádce O Janovi a podivuhodném příteli. Foto: archiv autora
Je to už 25 let, co Tomáš Valík točil hlavní roli v pohádce O Janovi a podivuhodném příteli

Pohádkový film, který vznikl na motivy dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, zaujal nejen poutavým dějem, mírně hororovou atmosférou, nenásilným splýváním skutečností a fantazie či působivou hudbou Petra Hapky, ale i hvězdným mezinárodním obsazením.

Vždyť si v něm vedle Tomáše Valíka zahráli takoví herci jako Josef Kemr, Martin Růžek, Eva Vejmělková, Radek Brzobohatý, Josef Vinklář, Věra Galatíková, Hana Gregorová, Pavel Zedníček nebo Marián Labuda. Postavu Janova podivuhodného přítele vytvořil německý herec Fritz Bachschmidt, z dalších zahraničních herců to byli například Sergio Fiorentini, Mapi Galan nebo Matthias Habich.

A co se dnes, po pětadvaceti letech, vybaví Tomáši Valíkovi při vzpomínce na jeho první velkou filmovou roli?

„Vybaví se mi hlavně sedm měsíců práce s panem režisérem Ludvíkem Rážou a jeho štábem,” říká herec, který 22. prosince oslaví padesátiny.

„Pokuste si to představit sami - pětadvacetiletý puberťák versus šedesátiletý disciplinovaný profík se silnou osobností. Natáčeli jsme scény v okolí Bouzova, a jelikož je to nedaleko do mé rodné Opavy, přijela se podívat na natáčení moje matka. Pochválila mě, ale její první slova zněla: Neuvěřitelné, tak to je první člověk, kterého jsem viděla, že ho posloucháš! - Měla tím samozřejmě na mysli pana režiséra Rážu, který díky svým vlastnostem zkrotil tvrdohlavého a ne příliš lehce ovladatelného Kozoroha,” vypráví Tomáš Valík.

„Jsem mu vděčný za mnohé jak z profesního, tak lidského hlediska. Byla to pro mne velká škola, ale rád vzpomínám i na ostatní členy štábu. Sešli se v něm lidé, kteří byli a jsou mistry ve svém oboru - pan kameraman Jiří Macák, střihač Josef Valušiak, mistr zvuku Pavel Jelínek, kostýmní výtvarnice Evženie Rážová a další a další včetně skvělého hereckého obsazení,” dodal herec.

Zatímco u nás měla pohádka O Janovi a podivuhodném příteli premiéru jen na televizní obrazovce v roce 1990, v německém teritoriu běžela regulérně v kinech. Od té doby film často reprízují mnohé televizní kanály prakticky po celé Evropě.

Reprízu úspěšného snímku zařadil na 21. prosince také první program České televize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků