Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Magistrát města Přerova

Jak bude vypadat "uvolnění" po konci nouzového stavu v Přerově

Do všednějších dnů se po nedělním ukončení nouzového stavu navrátí i Přerov – určitá omezení a hygienická či bezpečnostní opatření ale ještě na občany čekají.

Ilustrační foto Foto: Magistrát města Přerova
Jak bude vypadat "uvolnění" po konci nouzového stavu v Přerově

„Krizový štáb tento týden ukončil svou činnost a jeho členové by se sešli jen v případě, že by si to situace vyžádala,“ uvedl primátor města Petr Měřínský.

Magistrát

Také přerovský magistrát najíždí od pondělí 18. května do obvyklých kolejí, budovy města se otevírají v režimu, který sice ještě není plně standardní, ale už se přibližuje běžnému chodu. V úřední dny – tedy v pondělí a ve středu – si tu mohou lidé vyřizovat své záležitosti od 8 do 17 hodin, vyjma hodinové přestávky na oběd.

„Po oba úřední dny budou v rámci agend občanských průkazů, řidičských průkazů, pasů a registru vozidel obsluhováni jak klienti, kteří přijdou nahodile, tak i ti, kteří si svou návštěvu zajistili v objednávkovém systému,“ nastínil tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch, který zároveň upozorňuje, že v úterý, ve čtvrtek a v pátek mohou přijít výhradně ti, kteří si na stránkách města objednali den a čas návštěvy.

Krizová linka

Na krizovou linku mohli telefonovat senioři či lidé v karanténě, kteří potřebovali zajistit nákup potravin, drogerie nebo léků. O linku nebyl velký zájem, ale i tak bylo nutné službu zajišťovat. V pondělí 18. května už nabídka končí a telefonní číslo nebude aktivní.

Rouškovník

V průjezdu městské policie „vyrostl“ v průběhu nouzového stavu rouškovník – věšák, na který mohli dobrovolníci mající nadbytek pověsit ušité roušky a potřební si pak mohli jejich „úrodu“ sklidit. Rouškovník rozdal stovky „plodů“ a v neděli 17. května bude z průjezdu odstraněn.

Senior taxi

Služba Senior taxi, která slouží lidem nad 65 let k převozu k lékařům, na úřad či poštu, pozastavila svou činnost 16. března – a znovu se „rozjede“ v pondělí 1. června. První objednávky budou přijímány od 25. května, senioři mohou v ten den volat od sedmi hodin ráno.

Školy

Školy se pro žáky devátých tříd otevřely už v pondělí 11. května, kdy k výuce do osmi přerovských základek dorazilo 73 procent deváťáků.  

Podmínky se už připravují také pro děti z prvního stupně, které usednou do lavic v pondělí 25. května. „Do škol jsme rozvezli dezinfekční prostředky, které se budou postupně podle potřeb jednotlivých škol doplňovat,“ potvrdil náměstek primátora Petr Kouba.

Školky, jesle, denní stacionář

Všechny přerovské mateřské školy a jesle přivítají děti po dvouměsíční odmlce v pondělí 18. května.

Denní stacionář v Purkyňově ulici, který je určen lidem se sníženou soběstačností a seniorům nad 65 let, se otevře v pondělí 25. května, ovšem jen pro uživatele do 50 let. Starším klientům bude sloužit později, zřejmě až 22. června – termín bude upřesněn.

Domov pro seniory

Ředitelka Sociálních služeb města Přerova Jana Žouželková uvedla, že v tuto chvíli ještě není znám termín, kdy se otevře návštěvám Domov pro seniory v Kabelíkově ulici. „Chápeme, že se rodiny chtějí po deseti týdnech izolace zase sejít s blízkými, ale nesmíme nic podcenit,“ řekla Žouželková. Jako reálný by se mohl jevit 25. květen – ale datum ještě jisté není.

Kultura

Nouzový stav umlčel na dlouhou dobu i kulturní akce, pořádané městem. „Prozatím počítáme s tím, že až do konce srpna jsou všechny akce zrušené – ale budeme v souvislosti s rozvolňováním sledovat nařízení či doporučení vlády, takže není vyloučeno, že některé menší akce by se mohly konat,“ řekla vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná.

Obě městské galerie – na Horním náměstí i v pasáži v Kratochvílově ulici – budou otevřeny od úterý 19. května. Městské informační centrum v Předmostí se zprovozní v pondělí 25. května a kino Hvězda – včetně nové kavárny – přivítá první návštěvníky ve čtvrtek 28. května.

Plavecký areál

Zavřené dveře plaveckého areálu využili pracovníci bazénu k udržovacím pracím v interiéru i exteriéru. Ty budou pokračovat ještě i příští týden – a pokud se nic nezmění, tak v pondělí 25. května se vnitřní bazén opět otevře veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků