Hlavní obsah
Na výstavě je malý dětský koutek. Foto: Michaela Mitáčková

Hračky dávné i nedávné mohou lidé obdivovat v muzeu ve Zlíně

Hračky dávné i nedávné. Tak se jmenuje výstava, která začala ve čtvrtek 27. listopadu v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava představuje výběr ze sbírky Aleny a Františka Pleslových. Jsou v ní zastoupeny hračky pro holčičky i kluky od konce 19. století až do druhé poloviny 20. století.

Na výstavě je malý dětský koutek. Foto: Michaela Mitáčková
Hračky dávné i nedávné mohou lidé obdivovat v muzeu ve Zlíně

Alena Pleslová buduje svou sbírku už více než pětatřicet let. Jejím základem byly, jako u řady dalších sběratelek a sběratelů, nejdříve panenky (nejstarší z nich pochází z roku 1897), a jsou v ní cenné exempláře kloubových panenek s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů, ale i panenky z kompozitů, celuloidové panenky, často v původním oblečení.

Sběratelka však svoji sbírkovou kolekci postupně rozšiřovala o další hračky a tak přibývaly malé i velké pokojíčky s nábytkem, postýlky, kočárky, nádobíčko, oblečky a další podobné nezbytnosti, které patří k holčičím hrám. A dnes si na výstavě prohlédnete i sbírku plyšových medvědů, důmyslná vozítka či autíčka pro kluky, leporela a stavebnice. 

„K vidění je zde jen část naší sbírky, které věnujeme veškerý svůj čas. Mezi exponáty jsou nejrůznější vzácné kousky,“ prozradil při instalaci výstavy František Plesl.

Alena Pleslová nesbírá jen hračky zachovalé. Často se k ní dostávají i poškozené kousky, ale i těm ve spolupráci s manželem vdechuje „nový život“, jak připravená výstava ukazuje. Na konci výstavy - v neděli 1. března - se návštěvníci mohou těšit i na Zdravotní poradnu pro panenky, v níž Alena Pleslová poradí zájemcům, jak opravit jejich vlastní oblíbené hračky.

„Všechny hračky jsou pro mě jako mé děti. Žádnou z nich bych nedala,” dodala při vernisáži sběratelka.

Součástí výstavy je i dětský koutek. Lektoři muzea připravují k výstavě Mikulášskou výtvarnou dílnu a další edukační programy pro školy. Výstava potrvá do 1. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků