Hlavní obsah
Více než dvě stě tisíc lidí si v roce 2014 vybralo z nabídky expozic, programů a akcí Techmania Science Center v Plzni. Foto: Techmania Science Center

Do plzeňské Techmanie loni zavítalo přes 200 tisíc návštěvníků

Více než dvě stě tisíc lidí si v roce 2014 vybralo z nabídky expozic, programů a akcí Techmania Science Center v Plzni.

Více než dvě stě tisíc lidí si v roce 2014 vybralo z nabídky expozic, programů a akcí Techmania Science Center v Plzni. Foto: Techmania Science Center
Do plzeňské Techmanie loni zavítalo přes 200 tisíc návštěvníků

Celkem tu přivítali 200 335 návštěvníků. Od ledna do konce března fungovalo jen 3D Planetárium a expozice Vesmír, 28. března se po rekonstrukci otevřela i rozšířená expoziční hala science centra, do níž během roku postupně přibývaly nové expozice.

„Cíl splněn. Tak by se dala charakterizovat návštěvnost, kterou jsme si stanovili pro uplynulý rok. V třikrát větší Techmanii nás navštívilo více než 100 tisíc návštěvníků z řad rodičů a dětí a zhruba 30 tisíc ze školních skupin,” shrnul uplynulý rok ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.

„Největší zájem byl o naše expozice, ty byly cílem více než poloviny návštěvníků. Další více než třetina si vybrala z nabídky filmů v planetáriu,” dodala Alena Roková, koordinátorka marketingových aktivit Techmanie.

Zájem byl ale i o programy v laboratořích a dílnách, speciální projekce na interaktivním globu Science On a Sphere, přednášky a další akce. 

„Techmania science center od března nabídla mnoho novinek, které nikdy předtím neměla. Hitem byly určitě forenzní laboratoře, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci vyšetřovatelů. V planetáriu byl největší zájem o 3D film Astronaut, který vidělo přes 30 tisíc návštěvníků. Od září Planetárium navýšilo nabídku 3D filmů o Jsme Vetřelci a Hluboký vesmír, který vidělo celkem přes 6000 lidí,” upřesnila Alena Roková.

Nový rok v Techmanii zahájí slavnostní vernisáž expozice Filmohraní. V ní se návštěvníci mohou stát filmovou hvězdou a mohou si natočit svůj vlastní akční film. Vernisáž proběhne v pondělí 12. ledna dopoledne. Další měsíce pak přinesou tradiční Jaderné dny, RTI nebo Noc vědců, jejímž je Techmania národním koordinátorem.

„Loňský desátý ročník přilákal třicet čtyři a půl tisíce lidí. Letošním tématem bude světlo a my věříme, že opět padne návštěvnický rekord,” říká Hana Královcová, která má organizaci Noci vědců na starosti.

Techmania chce rovněž nadále rozšiřovat nabídku astronomických pozorování. K dispozici jsou zde špičkové dalekohledy, díky nimž se zdejším astronomům v září podařilo vyfotografovat skvrnu na Slunci, která byla větší než Jupiter.

V letošním školním roce přišla Techmania s nabídkou uceleného tématu určeného nejen veřejnosti, ale strukturovaně i jednotlivým stupňům škol a v této praxi bude pokračovat i nadále. Letošní téma vesmír vystřídá od září výživa. V létě se také návštěvníci mohou těšit na nové programy v laboratořích. Mezi nimi nebude chybět ani tolik oblíbená Kriminálka TSC. Tentokrát se do vyšetřování zločinu pustí laboratoř fyzikální.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků