Hlavní obsah
Arionova kašna Foto: Magistrát města Olomouce

V centru Olomouce je opět slyšet hlas Arionovy kašny

Šestice olomouckých barokních kašen je už od úterý znovu v plném provozu. Ve čtvrtek 30. dubna dopoledne se k nim připadala i novodobá Arionova kašna na Horním náměstí. Ještě před napuštěním ovšem musela projít rekonstrukcí.

Arionova kašna Foto: Magistrát města Olomouce
V centru Olomouce je opět slyšet hlas Arionovy kašny

Kašny jsou vypouštěny před zimní přestávkou jednak kvůli ochraně před poškozením mrazem, ale také proto, aby na nich mohli specialisté provést nutné opravy. Tentokrát se to týkalo Arionovy kašny.

Na jejích kamenných prvcích musel před zahájením sezóny odborný restaurátor provést spárování a také čištění bazénu od nánosů a řas. Tyto práce stály 130 tisíc korun bez DPH. Olomoucké kašny procházejí opravami postupně, vloni mohli lidé sledovat práci kamenického restaurátora také na kašně Tritonů na náměstí Republiky.

„Před vlastním napuštěním musela proběhnout ještě celková kontrola technologie kašny a její celkové vyčištění. Voda se napouští na celou letní sezonu a dávkují se do ní chemikálie, které mají zajistit průzračnost vody a zabránit tvorbě řas,“ popisuje Jiří Fryc, ředitel Technických služeb města Olomouce.

Celé technologické zařízení je skryto pod povrchem Horního náměstí v jímce. Naplnění kašny asi třiceti krychlovými metry neboli třiceti tisíci litrů vody probíhá z kropicích vozů technických služeb a trvalo asi tři hodiny.

„Zprovozněné kašny velmi příjemně oživují centrum Olomouce. Dalo by se to určitě brát i jako symbolické probouzení města po dlouhém období, kdy jsme museli zůstávat doma a olomoucké ulice a náměstí byly jako zakleté," komentuje obnovení provoz náměstek primátora Matouš Pelikán.

Arionovu kašnu s historickými fontánami spojuje nejen velmi hodnotné umělecké ztvárnění, ale i motiv z antické mytologie. V poslední třetině 17. a první třetině 18. století vznikly na objednávku olomouckých měšťanů kašny Neptunova, Merkurova, Jupiterova, Caesarova, Tritonů a Herkulova a další dvě méně známé, kašna dítěte s delfínem a Saturnova. V roce 2002 je doplnilo umělecké ztvárnění příběhu antického básníka Ariona, které realizoval slavný sochař Ivan Theimer, olomoucký rodák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků