Hlavní obsah
Vyhlašování Komunálního projektu roku 2018 proběhlo v pražském Valdštejnském paláci. Foto: Jana Končítková

Bohumínská červená stezka je Komunálním projektem ČR roku 2018

Naučná stezka po stavbách z červených cihel, kterou letos v červenci otevřelo město Bohumín pro své obyvatele i turisty, získala celostátní titul Komunální projekt roku 2018. Ten vyhlašuje redakce časopisu Moderní obec.

Vyhlašování Komunálního projektu roku 2018 proběhlo v pražském Valdštejnském paláci. Foto: Jana Končítková
Bohumínská červená stezka je Komunálním projektem ČR roku 2018

Cenu převzal v úterý 18. září ve Valdštejnském paláci v Praze autor projektu – místostarosta Bohumína Lumír Macura.

„Myslím si, že porotu nadchla naše naučná stezka dvěma zvláštnostmi. Tou první je unikátní propojení kultury a vzdělávání se zábavou, kterou zaručuje interaktivní část stezky. Lidé na ní totiž nejen poznávají historické stavby, ale aktivně hledají v terénu skryté indicie a luští tajenku. Druhou neobvyklostí je zapojení veřejnosti do přípravy projektu. Podílel se na ní bohumínský spolek Maryška, amatérští historici z řad veřejnosti, zástupci církví a dalších institucí,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Byl to právě on, který celý projekt vymyslel, vytipoval trasu po dvanácti novogotických objektech na území města a sestavil okruh pro cykloturistiku.

„V Bohumíně se dlouhodobě snažíme popularizovat zajímavá místa, historické i přírodní památky. Červená naučná stezka má podpořit rozvoj cestovního ruchu, turistiky a především motivovat lidi k poznávání historie a vytvářet u nich vztah ke kulturnímu dědictví. Cena patří všem, kteří během pěti měsíců tvořili, vymýšleli, hledali informace a podíleli se na tom, aby stezka byla ve výsledku opravdu výjimečná,“ svěřil se bezprostředně po převzetí skleněné plastiky s červeným srdcem Macura.

Celý projekt zaujal nejen porotu celostátní soutěže Komunální projekt roku 2018, ale také Moravskoslezský kraj, který na něj přispěl dotací ve výši padesáti procent nákladů. Ty dosáhly zhruba 300 tisíc korun.

Soutěže se letos zúčastnily desítky projektů z celé republiky, porota je rozdělila do devíti kategorií podle jejich zaměření. Bohumínská naučná stezka bodovala v kategorii Kulturní a vzdělávací činnost. Komunální projekt roku byl vyhlášen již po čtvrté a obce do něj mohly přihlásit projekty, za jejichž přípravou a uskutečněním stály konkrétní osobnosti z řad komunálních politiků. Soutěž pořádá časopis Moderní obec a vydavatelství Profi Press. Spolupořadateli jsou Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Záštitu soutěži udělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Bohumínu se podařilo v soutěži zvítězit už podruhé, premiérově uspěl v roce 2015 s projektem Baby taxi. Kromě umělecky ztvárněného „dobrého“ srdce v podobě skleněné sošky obdržel i šek na dvacet tisíc korun. Mezi oceněnými v dalších kategoriích byla například Jesenice u Prahy či Benátky nad Jizerou, absolutním vítězem soutěže se staly Dobratice v podhůří Beskyd.

Detaily o vítězném projektu červená stezka lze najít na webu Bohumína v sekci Volný čas, kategorii Naučné stezky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků