Probuzená Sparta vypráskala mistra

PRAHA

Trápení z úvodu jara je na Letné alespoň na pár dní zapomenuto. Sparta v sobotní předehrávce 19. kola ukázala svou lepší tvář a úřadujícímu mistrovi z Liberce přibalila na zpáteční cestu pět lahůdkových kousků. Jednoznačným vítězstvím 5:0 sparťané naznačili, že svůj útok na titul myslí smrtelně vážně.

Spartě se v domácím prostředí povedl nástup do utkání, již ve dvanácté minutě vedla o dvě branky. Ale všechno mohlo být jinak, kdyby gólmana Blažka při jeho odkopu v páté minutě nepolíbila štěstěna. Blažek vystrašil prořídlé publikum i spoluhráče špatným odkopem do nohou Baffoura, ale Slovan z chyby nic nevytěžil. Pak již Sparta zařadila vyšší rychlostní stupeň a začala provrtávat libereckou defenzívu jako ementál.

Poborský, hrající nezvykle uprostřed zálohy, ještě při svém trestném kopu ze strany na Kinského nevyzrál, jenže v deváté minutě se po jeho patičce prohnal mezi dvěma obránci Sionko, naservíroval míč Zelenkovi, který jej sice netrefil přesně, ale Jun si už poradit dokázal a s přispěním soupeřovy teče překonal Kinského poprvé. Vzápětí se o druhý gól postaral další tečovanou střelou hrdina utkání Zelenka, dělovka Poborského pět minut před poločasem pak znamenala tříbrankový náskok a klid v domácích řadách.

Výtečné Poborského představení

Hosté hráli druhé housle a jen občas připomněli tým, který ještě před rokem porážel téměř každého soupeře a nevěděli si s ním rady ani v pohárové Evropě. Jen Baffourova hlavička v 59. minutě Blažka vyděsila. Druhý poločas, zejména jeho závěrečná půlhodina, již byla dokonalou exhibicí týmu v rudých dresech. Čtvrtý gól Sparty vstřelil po Poborského rohu hlavou Homola, pak všudybyl Zelenka přidal po dalším Poborského přistrčení už svou druhou trefu a na Letné se tleskalo vestoje.

Jásat se mohlo ještě víc, kdyby gólem skončila i biliárová akce Zelenky s Junem, který nastřelil břevno a vzápětí nedokázal Poborský trestuhodně trefit zcela opuštěnou branku. S výkonem Poborského mohou být na Letné spokojeni. Záložník výtečným představením nadchl, ale pachuť po jeho vulgárním extempore z minulého týdne ještě nevyčichla.

Hosté se sice v závěru připomněli několika slibnými akcemi střídajícího Nezmara a po jedné z nich měl sedm minut před koncem Slepička blízko k čestnému úspěchu, ale nepovedlo se.

Domácí se pak už těšili z ovací fanoušků a trenér Kotrba mohl na hřiště poslat i Sivoka a k ligové premiéře Chorvata Cesarce. Nadílka se zastavila na pěti brankách a libereckou trenérskou dvojici zřejmě čeká krušný týden.