Hlavní obsah
 

Přesvědčilo mě, že celou dobu sedím, žertoval o roli ve Stařících Jiří Schmitzer

Režiséři Martin Dušek a Ondřej Provazník uvedli na karlovarském festivalu snímek Staříci, příběh Vlasty a Tondy, kteří stojí před úkolem najít a zabít komunistického prokurátora, jenž v 50. letech stál za jejich odsouzením. Ústřední role ztvárnili Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

 
Přesvědčilo mě, že celou dobu sedím, žertoval o roli ve Stařících Jiří Schmitzer

Předobrazem námětu filmu byl plán Pravoslava Raichla, který se rozhodl vyhledat a zabít prokurátora Karla Vaše. Před plánovaným atentátem Raichl zemřel, zradilo jej srdce.

„Přesvědčilo mě, že celou dobu sedím,“ žertoval Jiří Schmitzer v odpovědi na otázku, proč roli imobilního bývalého politického vězně přijal.

„Už jenom to, že jsem byl ochoten o tom diskutovat, bylo znamení, že o tom velmi vážně uvažuju, protože ten scénář byl opravdu dobrej, a hlavně pro mě nebyl prvoplánovej. Je tam přátelství, které přestává fungovat, protože ti lidi se od určitýho okamžiku nacházejí na jiných místech atd., přesto tam je,“ dodal už vážně.

Režiséři filmu Staříci Martin Dušek a Ondřej Provazník (vlevo)

Foto: Petr Horník, Právo

Hlavní ženskou roli, postavu inspirovanou dcerou Karla Vaše, ztvárnila Milena Steinmasslová. „Já jsem si tu roli velmi přála kvůli tématu. Hrozně jsem v tom chtěla hrát,“ svěřila herečka.

Milena Steinmasslová

Video: Novinky

„Reálný předobraz mé figury mě fascinoval. Hlídala jsem si, aby v sobě (postava) nesla protiklady, které od ní život vyžadoval. Její život byl velmi složitý, ale ona z toho vyšla se ctí, dokázala, co jiní nedokázali, omluvila se za svého otce. Je to velká osobnost, tak jsem se o tom snažila vědět, abych ji nezradila,“ uvedla Steinmasslová.

Tvůrci uvedli snímek Staříci na karlovarském filmovém festivalu.

Foto: Petr Horník, Právo

Světová premiéra filmu proběhla na filmovém festivalu v Karlových Varech, do kin bude uveden letos v říjnu.

Může se vám hodit na Seznamu:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků