Hlavní obsah

V Písku ocenili (ne)obyčejnou holku z Izraele

Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2008 na sobotním slavnostním zakončení získal izraelský snímek Zohar režisérky Yasminy Novak. Vítězný film vypráví příběh mladé ženy, která má komplikovaný vztah se svojí matkou a skrz něj nazírá i na ostatní lidi kolem.

V Písku ocenili (ne)obyčejnou holku z Izraele

Zakončení festivalu moderoval stejně jako zahájení Vojta Kotek a úspěšně a vtipně oddirigoval i předání ostatních cen. Tu za nejlepší hraný film si z Písku odveze jarmuschovský Arafat a já režiséra Mahdiho Fleifela. „Líbí se mi na něm příběh a to, že má svůj osobitý styl,“ komentoval vítěze kategorie člen poroty Andrzej Wolf.

Mezi dokumenty zvítězil polský film 52 procent. Zkoumá snahu mladičké baleťačky dostat se na výběrovou školu a vrhá diváka do nelehkého dilematu: zastavit utrpení té dívky, nebo ji ve všem tom nelidském cvičení podporovat prostě proto, že si může splnit svůj sen? Režie se ujal Rafał Skalski.

Porota ocenila i nejlepší animovaný snímek. Cenu obdržel bulharský film Miroslava Mircheva Zu-zu, o tom, jaké je to denně se pachtit za prací, která moc nedává smysl. „Jsem rád, že se dneska ještě někdo zabývá ruční animací,“ dodal ke snímku další člen poroty Martin Otevřel.

Za „inspiraci dobrem“ dostal Cenu Nicholase Wintona film Janek, který vypráví o polském čističi bot bez domova, jenž tajně miluje uklízečku, jazz a step.

Uspěli i Češi

Vavříny získaly také další dva bulharské snímky: Posmrtné minuty za nejlepší technologické ztvárnění a Kousíček světla (Cena UPP). Zkrátka nepřišli ani čeští tvůrci. Cenu Vladany Terčové získal Jan Chramosta za film Kouzelný most a Zvláštní cena poroty zůstane dokonce v Písku, protože ji za znělku festivalu obdržel místní filmař Vojtěch Moravec. Kodak Vision pak ještě ocenila lyrický slovenský snímek Havran. A nejlepší střih měl podle názoru poroty izraelský film z prostředí bojové ponorky Understrike.

Cenu Miloše Formana v podobě stipendia na slavnostním zakončení převzal student David Hahn.

Vladana Terčová: Měla jsem oporu ve studentech

foto: Právo/Petr Hloušek

Letos poprvé řídila celou akci, kterou společně pořádají písecké filmové školy, Vladana Terčová. Těsně před závěrečným ceremoniálem si udělala chvilku na otázky Práva.

Jak hodnotíte právě končící festival?

Určitě pozitivně. Jsem ráda, že byla hojná účast na projekcích, hlavně poslední den byl sál plný. Workshopy byly velmi povedené, takže já jsem spokojena.

Poprvé jste se tady představila v roli ředitelky…

Měla jsem z toho velké obavy, protože je to nová funkce, přináší nové starosti, ale měla jsem velkou oporu ve studentech, společně jsme to zvládli.

Kdybyste měla vypíchnout jeden bod celého programu, který byl pro vás nejpříjemnějším překvapením, který by to byl?

Musím říct, že zahájení. Studenti jeho průběh i přede mnou částečně tajili, trochu mě tím znervózňovali, ale dopadlo to všechno skvěle.

Kdo z hostů vás potěšil?

Přijeli takoví lidé jako předseda Asociace českých kameramanů Josef Hanuš nebo Eva Zaoralová za karlovarský festival a to, že byli oba spokojeni s tím, co tu viděli a zažili, je pro mě obrovská pocta.

Už plánujete příští ročník?

Myslím, že si teď hlavně potřebujeme trochu vydechnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků