Hlavní obsah

V semifinále Eurovize vystoupí i Češka Martina Bárta

Zpěvačka Martina Bárta v úterý v Kyjevě vystoupí s baladickou písní My Turn v prvním semifinálovém kole písňové soutěže Eurovize, Eurovision Song Contest.

V semifinále Eurovize vystoupí i Češka Martina Bárta

Diváci mohou pokus české reprezentantky o postup do finále sledovat v přímém přenosu na obrazovkách ČT2. Druhé semifinále uvede ČT2 11. května a finále ČT1 13. května.

Autorem písně My Turn je britský skladatel Kyler Niko/DWB. Uspěl v konkurenci 300 skladeb, z nichž přibližně 50 bylo od českých autorů. V Kyjevě s devětadvacetiletou Bártou vystoupí sboristé Štěpán Janoušek, Veronika Vítová, Marta Kloučková a Michal Strnad, členové vokálního sextetu Skety.

Zpěvačka studovala klasickou hudbu, prošla folkovými soubory i funky kapelou Top Dream Company, hrála v Prague Film Orchestra. Také proto byl výběr hudebnice s jazzovou minulostí pro popovou soutěž překvapením. Česká republika se soutěže zúčastnila pětkrát. Nejdále se loni dostala Gabriela Gunčíková, která se probojovala se skladbou I Stand do velkého finále. V něm skončila předposlední, na 25. místě.

Okupace Krymu způsobila neúčast Ruska

Letošní soutěž se uskuteční bez zástupců Ruska. Ukrajinská tajná služba SBU zakázala vstup do země ruské zpěvačce Juliji Samojlovové, která dříve nelegálně vstoupila na ukrajinské území Rusy anektovaného Krymu. Ruská státní televize Pervyj kanal proto nebude vysílat letošní soutěž. Evropská vysílací unie (EBU) tak údajně přijde přinejmenším o deset miliónů ruských diváků.

Po marných snahách přesvědčit Ukrajinu, aby zrušila Samojlovové zákaz vstupu do země, EBU navrhla, aby ruská televize buď vyměnila interpretku, anebo aby se zpěvačka zúčastnila soutěže formou přímého přenosu z Moskvy. Obě varianty ale ruská televize odmítla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků