Hlavní obsah
Luděk Munzar si se Seifertovou poezií dokonale rozumí. Foto: Dorian Hanuš

RECENZE: Počínám chápat závrať časnosti

Herec Luděk Munzar se vrátil do pražského Divadla Viola. Po Františku Hrubínovi si tentokrát zvolil básnickou sbírku Jaroslava Seiferta Koncert na ostrově, v níž se básník, v době vydání útlé knížky šestašedesátiletý, dotýká tématu stáří a smrti.

Luděk Munzar si se Seifertovou poezií dokonale rozumí. Foto: Dorian Hanuš
RECENZE: Počínám chápat závrať časnosti

Luděk Munzar se, podle svých slov, ke Koncertu na ostrově přibližoval po celý život, ale teprve nyní, ve svých dvaaosmdesáti letech, Seifertovým veršům opravdu rozumí.

A večerem ve Viole to dokonale stvrzuje. Munzar se Seifertem sdílí a chápe jeho „závrať časnosti“ vloženou do veršů křehčích než ten nejtenčí porcelán. Moc dobře ví, že je nelze recitovat, ale „jen“ říkat. Zcela prostě, intimně, sám za sebe a o sobě, o svých dotecích se Seifertovou poezií, s dětstvím, láskou, krásou, něhou i smrtí.

Vyslovuje je tak, že každý verš a každé slovo se stává klenotem. Někdy s ostychem, jindy s letmým pousmáním nad věcmi, jež jsou jemu i Seifertovi tak důvěrně známé. A diváci je bez dechu vnímají.

Jitka Hosprová, Luděk Munzar a Emil Viklický jsou aktéry seifertovského večera ve Viole.

Foto: Dorian Hanuš

Krásu Seifertova a Munzarova slova umocňuje hudební linie v podobě violy Jitky Hosprové a klavíru Emila Viklického - v letmém doteku zazní tu Janáček, Ježek, Debussy, Klusák a další skladatelé, ale dotvářeni citlivě k atmosféře veršů. Řečeno se Seifertem tak, „aby vám přeběhl mráz po zádech, když básník svléká pravdu“.
Koncert na ostrově je nádherný večer, jemuž lze vytknout snad jen jediné - že skončí příliš brzy. A tak diváci páteční premiéry (a nepochybně i dalších repríz) zůstávali, aby v nich dozněla krása myšlenek i obrazů, kdy „osten vzpomínek probudí na chvilku co ty a já“.

Schází-li dnešní době něco, pak je to toto zastavení a vnímání krásy slova i okamžiku. A budiž pochválena Viola, že ji svými večery stále a tvrdošíjně v lidech probouzí.

Jaroslav Seifert: Koncert na ostrově

Koncepce a režie Luděk Munzar, hudba Jitka Hosprová a Emil Viklický. Premiéra 23. října v Divadle Viola, Praha

Hodnocení: 100%

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků