Hlavní obsah

Premiéry – Nesvatbov i Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka

V kinech se v komedii Dušana Kleina setkáme s Rodinkou, tedy hrdiny známého seriálu Taková normální rodinka. Dále má premiéru vtipný dokument o třicátnících Nevatbov, fantasy Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka, drama Krásná Junie a rumunský film Úterý po Vánocích.

Premiéry – Nesvatbov i Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka

 

Rodinka

Komediální seriál Taková normální rodinka se po téměř čtyřiceti letech dočkal filmu. V režii Dušana Kleina se setkáme s oblíbenými hrdiny Pavlou, Káčou, Zdeňkem, dvojčaty-raubíři ale i novými rodinnými příslušníky.

Stejně jako kdysi, i dnes je centrem dění rodinky hala a kuchyně, kde se scházejí a řeší s humorem sobě vlastním všechny trable a legrační i vážnější kolize, prožívají krásné rodinné chvíle. Nebo, a to je novinka, scházejí se v zimní zahradě, kterou Zdeněk přetvořil na tropy s pěstuje zde orchideje. Rodinné porady v tropech mají většinou tak trochu tajnůstkářský ráz: Jak se zbavit hodné, ale příliš zvědavé sousedky?

Rodinka, Česká republika, 2010, 80 min., režie: Dušan Klein, hrají: Jana Štěpánková, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Petr Forman, Lucie Vondráčková...

 

Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka

Fantasy sága Letopisy Narnie točená podle románů C.S. Lewise se dostává do třetího pokračování, které nese podtitul Plavba Jitřního poutníka. Její události se odehrávají přibližně tři roky po předchozím příběhu Princ Kaspian.

Edmund a Lucinka, dvě nejmladší z dětí Pevensieových tráví prázdniny u svých příbuzných. Často tu vzpomínají na Narnii, když jednoho dne z ničeho nic ožije obraz lodi, který visí v Lucinčině pokoji a oni se skrz něj dostávají zpátky do Narnie. Z moře, kam se pomocí obrazu přenesly, je zachraňuje král Kaspian desátý, který se vydává splnit svou přísahu a najít sedm ztracených lordů z Narnie...

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader, USA, 2010, 115 min., český dabing, režie: Michael Apted, hrají: Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henleyová, Will Poulter, Laura Brent...

 

Krásná Junie

Francouzské drama Krásná Junie vypráví o mládí, naivitě, hledání lásky a jejích tragických následcích.

Šestnáctiletá Junie změní střední školu v průběhu školního roku po smrti její matky. Brzy se o ni začnou zajímat kluci ze skupiny, ale ona je je konfrontována s velkou láskou učitele italštiny, Nemourse. Vášeň, která se mezi nimi zrodí, je odsouzena na zánik. Junie, která nechce podlehnout svým citům, tvrdošíjně odmítá štěstí, které je v jejích očích pouhou iluzí.

La belle personne, Francie, 2008, 90 min., české titulky, režie: Christophe Honoré, hrají: Louis Garrel, Léa Seydoux, Grégoire Leprince-Ringuet, Esteban Carvajal-Alegria, Simon Truxillo...

 

Úterý po Vánocích

Civilní drama režiséra Munteana vypráví univerzální příběh muže, který se v pasti své vášně rozhodne zachovat přímo, i když následky nemůže dohlédnout ani on, ani jeho blízcí.

Paul žije spokojeně se svojí ženou Adrianou a malou dcerkou v současné Bukurešti. Zdánlivě mu v jeho osobním životě nic nechybí, ale i přesto se bezhlavě zamiluje do mladé zubařky Ralucy. Ta po něm sice nechce, aby se rozvedl, ale jejich pouto je čím dál tím silnější. Hrdina se tedy rozhodne situaci řešit a uprostřed vánočních příprav své ženě oznámí, že od ní odchází...

Marti, dupa craciun, Rumunsko, 2010, 99 min., české titulky, režie: Radu Muntean, hrají: Dragos Bucur, Maria Popistasuová, Victor Rebengiuc, Mimi Branescu, Mirela Oprisorová...

 

Nesvatbov

Nápad natočit dokumentární film o proměně partnerských vztahů a o vzrůstajícím počtu singles vznikl v roce 2007, kdy začaly obhlídky. V jejich průběhu narazila režisérka Erika Hníková na východoslovenskou vesnici Zemplínske Hámre a na jejího starostu, jehož boj s třicátnickou samotou ji fascinoval.

Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“.

Nesvatbov, Česká republika/Slovensko, 2010, 72 min., režie: Erika Hníková

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků