Hlavní obsah

Na londýnském festivalu architektury uvedou dokument o Janu Kaplickém

Mezinárodní premiéra dokumentu o architektu Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny proběhne 2. července na londýnském festivalu architektury. Snímek režisérky Olgy Špátové bude jednou z řady akcí, které organizátoři přichystali v rámci festivalu pořádaného po celém Londýně každé dva roky.

Na londýnském festivalu architektury uvedou dokument o Janu Kaplickém

Kaplický do Londýna emigroval po roce 1968, spoluzaložil studio Future Systems a postupně se zde proslavil řadou návrhů i realizací. Promítání dokumentu se zúčastní také česká architektka v Londýně Eva Jiřičná a Deyan Sudjic, který již loni v létě připravil o Kaplickém výstavu v londýnském Muzeu designu.

Projekt Národní knihovny v Praze je natolik radikální, vzrušující a tak předbíhá dobu, že vyvolal značné kontroverze, uvedli organizátoři festivalu, který se bude konat od 19. června do 4. července. Film Oko nad Prahou se bude promítat 2. července.

"Pro českého emigranta Kaplického to také představovalo triumfální návrat domů, potvrzení jeho nekompromisní filozofie dívající se stále kupředu a nakonec tragicky poetické zakončení jeho pozoruhodné kariéry. Když vyhrál mezinárodní soutěž, populární návrh, který měl velkou podporu, narazil na opozici české vlády a místních úřadů a tvrdá bitva začala," píší organizátoři.

Snímek o posledních dvou letech architektova života začíná 2. března 2007, kdy byl Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem soutěže. Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu, včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných, zejména pak u pražského primátora Pavla Béma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků