Hlavní obsah

Kladenské divadlo uvede muzikál podle slavné Fulghumovy knihy

Kladenské městské divadlo v sobotu uvede premiéru muzikálu na motivy bestselleru Roberta Fulghuma Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. V režii Andrzeje Celińského a Tomáše Svobody se divákům představí Svatava Milková, Lenka Zbranková, Jana Jiskrová, Jaroslav Slánský, Lukáš Homola a Jan Krafka, sdělila dramaturgyně divadla Ilona Smejkalová.

Kladenské divadlo uvede muzikál podle slavné Fulghumovy knihy

Dojemná i zábavná muzikálová inscenace je podle ní volně koncipovanou mozaikou nejen titulní knihy, ale i dalších děl oblíbeného amerického prozaika (Už hořela, když jsem si do ní lehal, Ach jo a Možná, možná ne) i vlastních zážitků tvůrců a šestice obsazených herců. "Má v sobě nadhled, humor, vlídnost, ale i ironii a bizarnost. Fulghum totiž píše - a my hrajeme - o tom, co míjíme každý den, aniž bychom se zastavili. O tom, co se týká všech společně, avšak každého zvlášť. O tom, co toužíme sdílet, ale co dusíme někde uvnitř a skrýváme jako mastný flek na košili. O životě i o maličkostech, které ten život tvoří," poznamenala Smejkalová.

Dvaasedmdesátiletý Fulghum má v Česku široké publikum, jeho knihy se v tuzemsku staly bestsellery stejně jako v mnoha dalších zemích. První část série Třetí přání dokonce česky vyšla na podzim 2004 ve světové premiéře, ještě před vydáním v anglickém originále. Propagovat své knihy přijel Fulghum do Česka už několikrát.

Pro divadlo byly na základě jeho knih dosud zpracovány dvě adaptace, autory jsou v obou případech Američané Ernst Zulia a Robert Caldwell. První z nich byla pod názvem Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce poprvé uvedena v roce 2004 v Divadle Ritz v městě Sheffield v Alabamě. Druhá adaptace nese název Ach, jo! Vánoce přicházejí! Jde o dramatizaci několika příběhů, které se vztahují k vánočním svátkům. S humorem popisují každoroční shon a často marnou snahu dostát atmosféře klidu a dobré vůle. V divadle byla poprvé uvedena také v roce 2004 v Indianapolis.

Spisovatelova cesta k literatuře vedla oklikami. V mládí měl řadu povolání - živil se jako kopáč, roznášel noviny, pracoval na ranči, byl zpěvákem country. Po vysoké škole postgraduálně studoval teologii. Po 22 let byl pastorem několika unitářských kostelů, zároveň učil kreslení a filozofii na střední škole. Fulghum také maluje, zpívá, hraje na kytaru a mandolínu. Byl zakládajícím členem spisovatelské kapely Rock-Bottom Remainders.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků