Hlavní obsah
Na benefičním koncertu v kostele sv. Mikuláše v Hajnici vystoupí v neděli 8. dubna České filharmonické kvarteto. Foto: České filharmonické kvarteto (archiv)

Aviator / Letec

Životopisný film Martina Scorseseho přibližuje postavu výstředního miliardáře Howarda Hughese (1905-1976), kterého fascinoval film i letectví, přičemž v obou oborech se dokázal prosadit. Snímek zachycuje nejbouřlivější část jeho života od konce 20. let do závěru let čtyřicátých než se uzavřel do sebe.

Na benefičním koncertu v kostele sv. Mikuláše v Hajnici vystoupí v neděli 8. dubna České filharmonické kvarteto. Foto: České filharmonické kvarteto (archiv)
Aviator / Letec

Začíná v době, kdy dědic výnosného strojírenského podniku natáčel snímek Pekelní andělé o amerických pilotech v první světové válce. Snaha o naprostou dokonalost mu přinesla úspěch a Hughes se prosadil ve filmovém průmyslu. Využil toho nejen k dalšímu podnikání, ale také k milostným dobrodružstvím s hvězdami stříbrného plátna Katherine Hepburnovou a Avou Gardnerovou.

S letadlem H-1 v roce 1935 překonal rychlostní rekord. Uskutečnil i několik dálkových přeletů USA a obletěl zeměkouli. Ve snaze konkurovat dominantnímu postavení letecké společnosti Pan American, ovládl konkurenční TWA.

Snaha ještě více zbohatnout na válečných dodávkám mu však nevyšla. Prototyp rychlého útočného letadla DX-23 postavený z nedeficitní laminované překližky shořel v hangáru, jeho následovník, průzkumný F11, byl zničen při havárii, když ho pilotoval sám Hughes. Obří osmimotorový transportní hydroplán HK1 byl dokončen až po válce a vykonal jen jediný krátký let. Hughese proto v srpnu 1947 senátor Brewster povolal pro neplnění vojenských zakázek před vyšetřující výbor.

Fascinující příběh výjimečné osobnosti, kterou skvěle ztvárnil Leonardo DiCaprio umocňuje režie Martina Scorseseho, jenž biografii natočil jako poctu zlaté éře filmu. Letec byl oceněn třemi Zlatými glóby, jeden dostal jako nejlepší drama, další získal Leonardo DiCaprio za ztvárnění hlavní role a třetí autor hudby Howard Shore. Letec získal nejvíce nominací na Oscara - celkem jedenáct. Kromě samotného filmu je nominován jeho režisér Martin Scorsese, představitel hlavní role Leonardo DiCaprio, jeho scenárista John Logan i dva představitelé vedlejších rolí Alan Alda a Cate Blanchettová, stejně jako kameraman a střihač. Další dvě nominace jsou za kostýmy a zvukový mix.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků