Hlavní obsah
Lihový boss Radek Březina Foto: Aleš Honus, Právo

Radek Březina u soudu přiznal, že při denaturaci lihu šidil celníky

Údajný boss lihové mafie Radek Březina ve čtvrtek u olomouckého krajského soudu řekl, že falešná denaturace lihu probíhala v areálu Morávia-Chem za dohledu celníků. Březina přiznal, že je dokázal na místě ošidit. Zda se může pustit do falešného znehodnocení lihu, prý odhadl podle jejich pracovního postupu.

Lihový boss Radek Březina Foto: Aleš Honus, Právo
Radek Březina u soudu přiznal, že při denaturaci lihu šidil celníky

Za nejlepší léta, kdy se mu podařilo takto získat nejvíce nelegálního lihu, označil roky 2004 a 2005. Okolnosti falešné denaturace popsal u soudu i skladník firmy Rostislav Hanulík, který je jedním z 15 lidí obviněných v případu takzvané lihové mafie.

„Vždycky u toho byli celníci, ale jestli o tom věděli, nevím. Někdy brali i vzorky, které se zapečetily a celníci si je brali s sebou," doplnil Hanulík.

Březina uvedl, že dokázal celníky na místě ošidit. Poukázal přitom i na mezery v jejich pracovních postupech, podle kterých se rozhodoval, zda se pustí do falešné denaturace. „Je jasné, že na konci té denaturace musel být líh v pořádku. Na začátku si ale vzorky neodebírali pokaždé. Když přišli do kanceláře, člověk už věděl, kolik mají lahví na vzorky. Donesli to v taškách a vyskládali to na stůl," tvrdí Březina.

Záleželo na počasí

„To už jsem věděl, zda můžeme udělat denaturaci legálně nebo nelegálně a poté jsem dal pokyn Hanulíkovi. Byl na to dostatek časového prostoru," řekl. Celníky prý šidil i látkami, aby po čichu rozdíl nepoznali. Podle něj záleželo i na počasí.

„Někdy byli nažhavení na práci, to člověk viděl a rozhodl se už na místě. Velice dobré roky byly 2004 a 2005. Ti celníci v tom tehdy nebyli zběhlí a nevěděli, která bije a dokázali se obalamutit," dodal Březina.

Údajný šéf lihové mafie se v Olomouci zodpovídá se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kam líh z falešných denaturací mířil. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun.

Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků