Hlavní obsah
Policisté zasahující v objektu Islámské nadace na Černém mostě v Praze Foto: Milan Malíček, Právo

Případ radikální islámské knihy jde k soudu. Expředsedovi pražské muslimské obce hrozí 10 let

Žalobci poslali k soudu případ šíření údajně radikální islámské knihy. V pátek to řekl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Případ souvisí s loňským zásahem v muslimských centrech, po kterém byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka. Hrozí mu až deset let vězení.

Policisté zasahující v objektu Islámské nadace na Černém mostě v Praze Foto: Milan Malíček, Právo
Případ radikální islámské knihy jde k soudu. Expředsedovi pražské muslimské obce hrozí 10 let

Kauza se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle tuzemské aktuální výroční zprávy o extremismu kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Policie navrhla obžalobu poprvé letos v dubnu. Žalobci však kauzu o tři měsíce později vrátili detektivům zpátky k došetření, při kterém museli doplnit některé důkazy. Obžalobu pak znovu policisté navrhli letos v listopadu a v pátek žalobci případ posunuli k soudu.

Kauza vypukla po loňské kontroverzní razii v pražských muslimských centrech, kdy byl Sáňka obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam.

Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků