Hlavní obsah

Marihuana tvoří obchodně polovinu nizozemské zemědělské produkce

Nizozemí je v Evropě známo jako největší producent květin, zvláště pak tulipánů. Mnohem výnosnější než půvabné barevné kvítky je však pro holandské zemědělce konopí poskytující drogu marihuanu. Ročně její producenti získají podle nizozemské vlády dvě miliardy eur – to je hodnota poloviny celkového obchodu se zemědělskými produkty země.

Marihuana tvoří obchodně polovinu nizozemské zemědělské produkce

Uvedl to deník NRC Handelsblad, podle něhož zemědělský sektor vytvoří ročně 5,5 miliardy eur. V Nizozemí přitom marihuanu či hašiš užívá „jen“ na 400 tisíc lidí a je tak jasné, že většina produkce jde na vývoz.

„Hlavními odběrateli jsou Anglie, Belgie, Německo, Francie, skandinávské země a v tuto chvíli také pobaltské země,“ vyjmenoval deníku Max Daniel, šéf policejního odboru potírajícího pěstování marihuany. Podle tohoto experta se ročně vyveze ze země na 500 tun marihuany.

„Zjistili jsme, že nejméně 80 procent produkce jde na vývoz. V Nizozemí je 400 tisíc uživatelů této drogy a hašiše. Kdybychom řešili jen je, byl by problém zvládnutelný,“ dodal Daniel.

Největším problémem je podle něj také fakt, že se pěstování marihuany profesionalizuje. Banky pěstitelům poskytují úvěry a s odbornými radami přicházejí vědci z laboratoří spolupracujících s univerzitami.

V červenci nizozemská vláda sestavila speciální výbor pro šetření a koordinaci boje proti pěstování konopí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků