Hlavní obsah
Lidé kašlou a kýchají na své kolegy v práci. Foto: Profimedia.cz

Tři čtvrtiny lidí chodí do práce i během nemoci

Uplakané listopadové počasí přináší kromě ponuré nálady i zvýšený výskyt nejrůznějších viróz. Lidé kašlou a kýchají nejen ve veřejných dopravních prostředcích, ale, což je horší, i na své kolegy v pracovním kolektivu.

Lidé kašlou a kýchají na své kolegy v práci. Foto: Profimedia.cz
Tři čtvrtiny lidí chodí do práce i během nemoci

Podle šetření pracovního portálu Prace.cz 74 procent zaměstnanců přiznává, že do práce chodí i během nemoci. Důvody pro své počínání mají různé: 39 procent zaměstnanců se bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, 28 procent za sebe nemá záskok a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi. Z téměř tří a půl tisíce lidí, mezi nimiž portál Prace.cz své šetření prováděl, pouhých 11 procent uvedlo, že v případě ochoření zůstává doma na nemocenské, dalších osm procent si pak vezme dovolenou.

Šíření nákazy je bezohlednost

„Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. V takové situaci by měl ale zasáhnout manažer. Situace, kdy mu následně ulehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velice nepříjemná,“ připomíná Hana Kostovičová z pracovního portálu Prace.cz.

“Sickdays” pomáhají

Právě proto v některých firmách nabízejí takzvané sickdays – většinou tři dny, které je možné proležet doma bez lékařského potvrzení a snížení platu. Spolu s víkendem to obvykle na vyléčení virózy stačí, nemocný přitom nenakazí celý kolektiv. Zároveň je v některých podnicích možné domluvit se na přeložení směn a ani v tomto případě zaměstnanec neztrácí nárok na standardní mzdu.

Zaměstnance přitom nelze nutit, aby v době nemoci pracovali. Každý zaměstnanec má právo na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti delší než tři dny. První dva týdny mu dávku vyplácí zaměstnavatel, počínaje 15. dnem pak povinnost platby přebírá Česká správa sociálního zabezpečení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků