Hlavní obsah
Parkoviště nabízí 177 míst Foto: Jiří Smutný

Irák: Zarkávího skupina zabila tři turecké řidiče

Severně od Bagdádu byla ve středu večer na kraji silnice u Samary nalezena těla tří tureckých řidičů. Uvedly to irácké nemocniční a policejní zdroje. Arabská televizní stanice Al-Džazíra vzápětí oznámila, že se k jejich zabití přihlásili iráčtí muslimští radikálové.

Parkoviště nabízí 177 míst Foto: Jiří Smutný
Irák: Zarkávího skupina zabila tři turecké řidiče

Dostala videokazetu se záznamem jejich smrti, televize však neodvysílala zabití Turků, jen fotografie obětí. Neuvedla ani, jak byli zabiti. Pravdivost zprávy o zavraždění tří Turků připustila i ministerstvo zahraničí v Ankaře: "Nemůžeme to zatím potvrdit na sto procent, ale informace se zdá věrohodná."

Teroristé, kteří čin spáchali, o sobě tvrdili, že patří ke skupině abú Músy Zarkávího. Právě jeho muži měli podle iráckých a amerických zpravodajských zdrojů ve středu zabít jednoho muže. To bylo podnětem k dalšímu náletu Američanů na Fallúdžu.

Při náletu na Fallúdžu zemřelo přes deset lidí

Sedmnáct civilistů včetně několika dětí přišlo v noci ze středy na čtvrtek o život při americkém náletu na irácké město Fallúdža. Dalších šest osob utrpělo zranění. Informoval o tom lékař místní nemocnice Safidín Táha, který původně mluvil o devíti mrtvých. Irácké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že obětí bylo 12. Američané nálet přiznali, útočili na spolubojovníky teroristy abú Músy Zarkávího.

Rakety vypálené z amerických letadel zasáhly kolem 23:45 místního času (21:45 SELČ) dva obytné domy v jižní části města.

"Dopravili k nám 17 těl a šest zraněných, některé ve vážném stavu, všichni jsou navzájem příbuzní," sdělil Safidín Táha, "Mezi mrtvými by mohly být dvě až tři děti, ale těla jsou roztrhaná na kusy a těžko se to určuje."

Američané: Útočili jsme na Zarkávího spolupracovníky

Americká armáda útok potvrdila, ale nevyjádřila se k obětem. V prohlášení vysvětlila, že se jednalo o cílený útok proti místu, kde se ukrývají a setkávají spolupracovníci jordánského teroristy abú Músy Zarkávího, za jehož dopadení vypsal Washington odměnu 25 miliónů dolarů.

Zpráva uvádí, že nálet byl uskutečněn na základě informací z koaličních a iráckých zpravodajských služeb. Zarkávího muži údajně ve středu popravili jednoho muže. "Byli viděni, jak ho vyvádějí z auta, poté ho popravují a pak pohřbívají jeho tělo," uvedl zdroj z armády.

Podobné nálety na Fallúdžu, která patří k centrům odporu proti Američanům a koaliční vládě,  podnikají ze stejných důvodů Američané pravidelně. Většinu při nich zahyne několik civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků