Hlavní obsah
Při výrobě dárečků pomáhá už několik let, dnes už bývalá studentka Česko-anglického ,Tereza Haškovcová. Foto: Kateřina Štruncová

Co umí vaše PC 32/2004 - Vylepšete svoji ochranu proti SPAMu

Spam, tedy nevyžádaná pošta, se stala již součástí našeho internetového života. Avšak je stále čím dál tím více nepříjemná, okrádá nás o čas, ve výsledku i o peníze a těžko se blokuje. Poradíme jak se částečně bránit a jak ještě více zefektivnit ochranu proti ní...

Při výrobě dárečků pomáhá už několik let, dnes už bývalá studentka Česko-anglického ,Tereza Haškovcová. Foto: Kateřina Štruncová
Co umí vaše PC 32/2004 - Vylepšete svoji ochranu proti SPAMu

Microsoft Outlook verze XP a nižší

V Outlooku je možné nevyžádané maily filtrovat přímo na základě elektronických adres, čímž budou všechny později poslané emaily od zvoleného uživatele přesunuty ze složky Doručená pošta do složky Odstraněná pošta nebo do libovolné jiné složky, kterou zadáte, či mohou být rovnou odstraněny.

Nevyžádané maily se mohou i nadále doručovat do složky Doručená pošta, ovšem pouze s tím rozdílem, že si nastavíte barevné označení těchto zpráv. Lze také filtrovat na základě klíčových slov, tedy slovních spojení, které když se v kterémkoli mailu vyskytnou, tak bude tato elektronická zpráva považována za nevyžádanou.

Vzhledem k tomu, že zakázaná klíčová spojení mohou obsahovat i maily, které byste si rádi přečetli, je praktičtější maily filtrovat na základě elektronických adres.

Nastavení:

  • Po spuštění Outlooku klikněte na panel Nástroje, poté na tlačítko Uspořádat a následně na oddíl Nevyžádaná pošta.
  • V první kolonce můžete nastavit, co se má s nevyžádanou poštou udělat. Můžete si zvolit mezi barevným označením a nebo přesunutím do vámi vybrané složky. Váš výběr musíte potvrdit klepnutím na tlačítko Zapnout.
  • Přidání odesílatele nevyžádaných mailů do toho filtru je už velmi jednoduché. V oddílu Nevyžádaná pošta klepněte na konci stránky na text klepnutím sem a následně na Upravit seznam odesílatelů nevyžádané pošty.
  • Zde po kliknutí na tlačítko Přidat můžete zadat elektronickou adresu, z niž poslané maily budou považovány za nevyžádané. Vidíte zde také seznam všech vámi zadaných elektronických adres. Tento seznam můžete následně promazávat tlačítkem Odstranit a nebo libovolně upravovat tlačítkem Upravit.
  • Abyste si vždy nemuseli pamatovat či psát elektronickou adresu, kterou chcete zařadit do tohoto seznamu, můžete to také provést tak, že kliknete na vybranou zprávou pravým tlačítkem myši a v otevřené nabídce Nevyžádaná pošta vyberete možnost Přidat do seznamu odesílatelů nevyžádané pošty.
  • Filtrování je účinnější kombinovat ještě se stahováním pouze popisku zpráv. Nastavíte si, že pokud bude zpráva větší než zadaný počet kB, bude stáhnut pouze její popisek, nikoli celá zpráva.

Microsoft Outlook 2003

Tato poslední verze e-mailového klienta od společnosti Microsoft má již v sobě zabudovanou automatickou ochranu proti SPAMu, tzv.filtr nevyžádané pošty. Ten nahrazuje pravidla používaná v předchozích verzích aplikace Microsoft Outlook k filtrování e-mailů. Funkce filtru Nevyžádaná pošta je ve výchozím nastavení zapnuta a úroveň ochrany je nastavena na hodnotu Nízká, která je navržena k zachycení nejobvyklejší nevyžádané pošty. Všechny zprávy zachycené tímto filtrem budou přesunuty do složky Nevyžádaná pošta, kde je lze později přečíst nebo zkontrolovat. Filtr můžete nastavit na vyšší hodnotu, která však může omylem zachytit legitimní zprávy. V aplikaci Microsoft Office Outlook 2003 můžete dokonce nastavit, aby trvale odstraňovala zprávy nevyžádané pošty.

Filtr Nevyžádaná pošta obsahuje dvě části: seznamy nevyžádané pošty a nejmodernější technologii vyvinutou společností Microsoft používanou k vyhodnocení, zda má být nepřečtená zpráva považována za zprávu nevyžádané pošty. Toto vyhodnocení je prováděno na základě několika faktorů, jako je například čas odeslání a obsah zprávy. Filtr nevyřazuje žádného určitého odesílatele ani žádný typ e-mailu. Filtr je založen na obsahu zprávy obecně a používá k určení pravděpodobnosti, zda se jedná o e-mail nevyžádané pošty, moderní analýzu struktury zprávy.

Nastavení stupně ochrany (výchozí hodnota je Nízká):

  • V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Možnosti.
  • Klepněte na tlačítko Nevyžádaná pošta.
  • Vyberte požadovanou úroveň ochrany:

1) Bez ochrany: Toto nastavení vypne automatické filtrování nevyžádané pošty, aplikace Microsoft Office Outlook 2003 však bude stále vyhodnocovat zprávy pomocí názvů domén a e-mailových adres uvedených v seznamu Blokovaní odesílatelé a přesouvat zprávy do složky Nevyžádaná pošta.

2) Nízká: Pokud nepřijímáte mnoho nevyžádaných zpráv a kromě těch, u nichž je nejvíce zřejmé, že se jedná o nevyžádané zprávy, chcete zobrazit všechny zprávy, vyberte tuto možnost.

3) Vysoká: Vyberte tuto možnost, jestliže přijímáte mnoho nevyžádaných zpráv. Měli byste však pravidelně kontrolovat zprávy přesunuté do složky Nevyžádaná pošta, protože by do ní mohly být přesunuty také některé běžné zprávy.

4) Pouze seznamy bezpečných adres: Všechny e-mailové zprávy od odesílatelů, kteří nejsou uvedeni v seznamu Bezpeční odesílatelé, nebo zprávy odeslané na seznam adresátů neuvedený v seznamu Bezpeční příjemci budou zpracovány jako nevyžádané e-mailové zprávy.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zprávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Krásný den přeji.

Mám dotaz ohledně programu defrag. Když jsem ho zadal ve Win95/98, tak mi přerovnal celý disk a v případě velkých souborů si to místo udělal, jen aby nebyly soubory defragmentovány. Pod W2K mi defrag napíše, že je hotovo, přestože tam zůstala hromada souborů fragmentovaných. Zkoušel jsem i jiné programy (OO Defrag a Diskeeper) se stejnou zkušeností. Velké soubory (cca 2GB) rozsypané po celém disku (cca 1500 fragmentů) mi nedefragmentoval, přestože měl na disku téměř dvojnásobek (4GB) volného místa. Dokáže mi někdo z vás poradit, co dělám špatně?

Díky za pomoc

Nováček

Vyjádření: Nevím, jak máte velký disk. Ale dle toho co píšete, se mi zdá, že 4 GB volného místa je opravdu kritické minimum. Pro úspěšnou defragmentaci je potřeba, aby na disku bylo 10-15% volného místa z celkové kapacity.

Dotaz 125:
(mics@centrum.cz)

Dobrý den,

měl bych na Vás dotaz ohledně NTFS. Používám Windows XP se systémem NTFS na notebooku. Tudíž s pomalým diskem (4200 ot./min). Když jsem ovšem měl chvíli stejný systém nainstalovaný na FAT32, start systému se odehrál daleko rychleji (odhadem téměř 3x rychleji). Mám zde na mysli především start aplikací po přihlášení k systému. Po přechodu na NTFS (z hlediska bezpečnosti nezbytné) se vše opět velice zpomalilo. Je to způsobeno špatným nastavením a lze rychlost nějak ovlivnit?

Děkuji Vám

Michal

Vyjádření: Myslím si, že špatně nastavené to nemáte - před přechodem na NTFS to fungovalo dobře. Záleží m.j. na tom, kolik Vám po instalaci systému zbylo na disku volného místa. Pokud je toto místo nedostatečné, činnost systému se rapidně zpomalí.

Přeji hezký večer,

už jsem si nainstaloval program Skype. Jeho obsluha je skutečně tak jednoduchá, jak píšete. Zatím jsem ho vyzkoušel ke komunikaci v jednom městě, ale s odlišným poskytovatelem. Zajímalo by mě jestli jde tak komunikace uskutečnit i mimo naší republiku, případně i mimo Evropu a jak je to zpoplatněno. Jestli se to dá uskutečnit v rámci paušálu (množství dat za měsíc máme 1,3 GB), jestli s tím musí vyslovit souhlas provozovatel sítě.

Děkuji za odpověď, Fiala.

Vyjádření: Libor: "Programu Skype je úplně jedno jestli je používán v jednom městě nebo až na druhý konec světa. Pokud se s ním "telefonuje" z PC do PC, je to zadarmo.
Zpoplatněno je v něm pouze spojení z PC do telefonní sítě. Žádné souhlasy k němu nejsou potřeba, protože jsou mezi PC přenášena data."

Dotazy k vyjádření

Dobrý den,

ráda bych využila vaší poradny. Chci v XP Prof. naformátovat disk. Mám Pentium 4, 80 GB HDD rozdělený na dva po 40 GB. Na C je Windows a nejde samozřejmě naformátovat na běžících Windows. V nouzovém režimu MS DOS mi nedovolí zadat format c:/q ani nic podobného. Když se zeptá jestli data smazat tak dám ano a pak se objeví, že to nešlo udělat. Když dám instalační CD XP, tak se rozjede rovnou instalace.

Díky za odpověď na můj e-mail.

Krásný den přeje Eva Potůčková.

Zdravím,

nemohu posílat SMS do Eurotelu z netu. Dostávám hlášku, že mám vypnuté cookies. Jak je zapnout, mám Windows XP a antivirový program Avast?

Díky Tučina.

Dobrý den,

mám "menší" problém s počítačem. Včera mi začal při, spouštění počítače (po zobrazení tabulky s informacemi o paměti, discích, portech), vypisovat: ERROR - Can´t write ESCD. Nevíte, kde by mohl být problém? Zkusil jsem odpojit všechna zařízení - nepomohlo, zkusil jsem přenastavit BIOS - nepomohlo. Jediné co mě napadá je BIOS flashnout, s tím bohužel ale nemám zkušenosti.

Děkuji za pomoc,

Hudec Petr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků