Hlavní obsah
Rozeznat nový podvod nemusí být na první pohled vůbec snadné. Foto: Archiv, Právo

Platnost internetového bankovnictví končí, zkouší podvodníci nový trik

Nový trik, jak se dostat na cizí bankovní účty, zkoušejí v poslední době podvodníci v Česku. Důvěřivcům v nevyžádaném e-mailu tvrdí, že jim končí platnost přístupu do internetového bankovnictví, varovala Česká spořitelna.

Rozeznat nový podvod nemusí být na první pohled vůbec snadné. Foto: Archiv, Právo
Platnost internetového bankovnictví končí, zkouší podvodníci nový trik

„Podvodná zpráva vzbuzuje dojem, že byla zaslána Českou spořitelnou, součástí zprávy je přiložený aktivní odkaz, který po kliknutí vyžaduje citlivé údaje a může nakazit váš počítač virem,“ varovali zástupci České spořitelny.

E-mail, který se v poslední době hojně šíří internetem, je navíc psán prakticky bez gramatických chyb a celý je v češtině.

Ukázka podvodného e-mailu

Foto: Česká spořitelna

„Věnujte proto zvýšenou pozornost emailovým zprávám, které dostáváte, především pak přílohám a aktivním odkazům, které tyto zprávy obsahují. Pokud máte podezření, že jste takový e-mail obdrželi, neotvírejte jeho přílohy ani neklikejte na aktivní odkaz a ihned kontaktujte Klientskou linku České spořitelny na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ poradili zástupci banky.

Obelstít dokážou i zabezpečení přes SMS

Na pozoru by se měli mít klienti i dalších bank. Není totiž vyloučeno, že podvodnou zprávu kyberzločinci upraví a budou se vydávat za jiné finanční instituce.

Stoprocentní ochranu před podobnými podvody nepředstavují ani potvrzovací SMS zprávy. Nezvaného návštěvníka totiž počítačoví piráti dokážou v dnešní době propašovat i do chytrého telefonu a celý proces zabezpečení s jeho pomocí obelstít.

Stejnou taktiku použili podvodníci na začátku prosince, kdy lidem nabízeli bezpečnostní aplikaci pro zabezpečení jejich bankovního účtu.

Vánoce jsou pro piráty žně

Nová vlna útoků nepřichází s velkou pravděpodobností vůbec náhodou. Kyberzločinci se totiž snaží využít nepozornosti lidí a stresu, který v předvánočním období obecně panuje. Nachytat se tak snadno mohou i lidé, kteří jsou za jiných okolností velmi ostražití.

Na to, že jsou Vánoce pro počítačové piráty doslova žně, upozornili bezpečnostní experti již dříve. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků