Na kauzu s předinstalovaným špionážním softwarem upozornil bezpečnostní analytik společnosti Kryptowire. Ten problém s odesíláním dat do Číny objevil náhodou, když si sám pro soukromé účely zakoupil telefon zmiňované značky Blu a začal se zajímat o to, jak a s kým předinstalované aplikace komunikují.

Následná analýza ukázala, že v přístroji je předinstalovaný nezvaný návštěvník, za kterého by se nemuseli stydět ani zběhlí počítačoví piráti. Podle analytika tak přinejmenším 120 tisíc chytrých telefonů značky Blu používaných především v USA posílalo obsah všech SMS zpráv na dva servery v Číně.

Sledování přišlo s aktualizací

Pikantní na tom je, že samotný výrobce skutečně nemusel mít ani ponětí o tom, že se něco takového děje. Přístroje Blu totiž používaly programy od společnosti Adups, jde v podstatě o softwarovou platformu, která slouží k distribuci aktualizací a dalších služeb mezi zákazníky. Právě programové vybavení tohoto výrobce ale posílalo potají data do Číny.

Sledování obsahu zpráv přitom bylo přidáno až při jedné z posledních softwarových aktualizací. Podle vedení Adupsu to bylo kvůli „většímu uživatelskému komfortu zákazníků“. Sledováním obsahu zpráv totiž byl podnik údajně schopen lépe bojovat proti spamu a lépe cílit inzerci tak, aby se uživatelům zobrazovaly skutečně jen relevantní reklamy.

I přes všechna vysvětlení budí sběr dat v USA velké rozpaky. Zástupci společnosti Blu Products, která stojí za stejnojmennými smartphony, se proto podle serveru Next Power Up rozhodli k radikálnímu kroku. Nejprve se zákazníkům omluvili a následně veškerý software od společnosti Adups odstranili.

Vedení Adupsu se údajně zavázalo k tomu, že veškerá data získaná z dotčených telefonů již byla smazána. A tak se uživatelé údajně nemusí obávat, že by data mohla být kýmkoliv zneužita.

A co další výrobci?

Adups nicméně na svých webových stránkách uvádí, že jeho softwarové řešení využívají i další výrobci – dohromady má běžet na více než 700 miliónech chytrých telefonech. Mezi výrobci, kteří s tímto čínským podnikem spolupracovali, má být i Huawei a ZTE.

Zástupci obou zmiňovaných výrobců však spolupráci s Adupsem popřeli. „Společnost Adups není na našem seznamu schválených dodavatelů a nikdy jsme s nimi neprovedli jakoukoli formu obchodu," stojí v oficiálním prohlášení společnosti Huawei.

V současnosti tak není příliš pravděpodobné, že by se celá kauza týkající se předinstalovaných špionážních nástrojů v levných smartphonech s operačním systémem Android týkala tuzemských uživatelů. A to především kvůli tomu, že se telefony společnosti Blu v Česku oficiálně nenabízejí.