Firmy provozující sociální média budou muset přijmout kroky k eliminování videí s nenávistnými projevy a obhajobami terorismu na Facebooku, Twitteru a Youtube. Podle nejmenovaného diplomata EU by se opatření nemělo týkat živých přenosů, ale pouze videozáznamů uchovávaných na zmíněných platformách.

Ministři odsouhlasili i požadavek, aby evropské filmy a televizní pořady tvořily 30 procent obsahu služeb pro streamování videí jako Netflix a Amazon Prime Video. Evropská komise původně chtěla kvótu stanovit na 20 procent.

Příspěvky na produkci evropských děl

Schválený plán zároveň umožní členským zemím, aby si od platforem na sdílení videí nárokovaly finanční příspěvky na produkci evropských děl.

Návrhy musí ještě odsouhlasit Evropský parlament, ten ale sám již dříve prosazoval obdobná opatření na potlačení nenávisti na internetu.

Společnosti Facebook, Twitter, Google a Microsoft se loni s Evropskou komisí dohodly na kodexu, který má napomoci v boji proti šíření nenávistných projevů na internetu. Firmy se podle kodexu mají snažit do 24 hodin od upozornění prověřit, zda je nějaký obsah závadný. V případě, že tomu tak bude, jej mají odstranit nebo k němu deaktivovat přístup. Evropská komise však firmy kritizovala, že nepostupují s dostatečnou rychlostí.