Hlavní obsah
Šéf Samsung Group I Če-jong Foto: Pool, Reuters

Žalobce rozšířil obvinění proti šéfovi Samsungu v korupční kauze

Jihokorejský úřad speciálního žalobce ve středu oznámil, že rozšířil obvinění proti šéfovi podniku Samsung Group I Če-jongovi. Je vyšetřován kvůli korupčnímu skandálu, který se týká také prezidentky Pak Kun-hje. Ta byla v prosinci parlamentem dočasně sesazena a o jejím dalším osudu má rozhodnout ústavní soud.

Šéf Samsung Group I Če-jong Foto: Pool, Reuters
Žalobce rozšířil obvinění proti šéfovi Samsungu v korupční kauze

I Če-jong je už z minulosti obviněn z uplácení prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která zřejmě měla možnost ovlivňovat státní záležitosti, i když nezastávala oficiální funkci.

Nově žalobce viní I Če-jonga ze zatajování zisku z kriminální činnosti. O vydání zatykače na I Če-jonga prokuratura požádala už dvakrát, podruhé v úterý. Soud v Soulu se k projednání této žádosti sejde ve čtvrtek. První, lednovou žádost o vydání zatykače, zamítl.

Kontroverzní fúze

I Če-jonga, který je známý také jako Jay Y. Lee, vyšetřovatelé od pondělí znovu více než 15 hodin vyslýchali. Podle žalobců zaplatil úplatek mimo jiné proto, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíce těžil I Če-jong a jeho rodina. I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků