Hlavní obsah
Aplikace Uber na mobilním telefonu v Londýně Foto: Simon Dawson, Reuters

Uber dostal v Británii a Nizozemsku pokutu za únik dat

Britský a nizozemský regulační úřad v úterý vyměřily pokuty alternativní taxislužbě Uber za to, že nedokázala ochránit osobní informace milionů svých zákazníků při kybernetickém útoku v roce 2016. Úřadům také vadí, že Uber o útoku informoval pozdě a hackerům zaplatil za smazání dat a mlčení.

Aplikace Uber na mobilním telefonu v Londýně Foto: Simon Dawson, Reuters
Uber dostal v Británii a Nizozemsku pokutu za únik dat

Britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO) požaduje 385 tisíc liber (11,3 milionu Kč), jeho nizozemský protějšek 600 tisíc eur (15,5 milionu Kč).

Hackeři ukradli Uberu data 57 milionů zákazníků a sedmi milionů řidičů v říjnu 2016. Šéf firmy Dara Khosrowshahi to ale oznámil až v listopadu 2017 s tím, že se to dozvěděl teprve nedávno. Společnost hackerům zaplatila 100 tisíc dolarů (asi 2,3 milionu korun v dnešním kurzu), aby data vymazali a o útoku mlčeli.

„Nešlo jen o vážné selhání Uberu v oblasti bezpečnosti dat, ale o naprosté ignorování zákazníků a řidičů, jejichž osobní informace byly ukradeny. Dotyčným to společnost sdělila až po více než roce. Místo toho zaplatila hackerům, aby stažená data zničili,” prohlásil šéf vyšetřování ICO Steve Eckersley.

„Zaplacení útočníkům a následné mlčení nebyly podle našeho názoru vhodnou odpovědí na kybernetický útok,” dodal.

V Británii unikla data 2,7 milionu osob, v Nizozemsku 174 tisíc.

Ukradená data zahrnují jména zákazníků, jejich adresy, mobilní telefony a e-mailové adresy. V případě řidičů útočníci získali i jejich řidičské průkazy a další informace. Uber nicméně sdělil, že neunikla čísla platebních a kreditních karet, bankovních účtů, data narození, místa jízdy nebo čísla sociálních pojistek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků