Hlavní obsah
Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Stát zvítězil v arbitráži kvůli vadám na D47, zpět by chtěl stamilióny

Stát vyhrál první arbitráž kvůli vadám na dálnici D47. Podle rozhodčího soudu tři stavební firmy neoprávněně účtovaly milióny korun. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Stát po firmách původně nárokoval 180 miliónů korun, větší část z toho je ale podle rozhodců už promlčená a Eurovia, Skanska a Porr tak mají zaplatit jen 12,5 miliónu korun.

Foto: Ředitelství silnic a dálnic
Stát zvítězil v arbitráži kvůli vadám na D47, zpět by chtěl stamilióny

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ovšem věří, že se díky verdiktu domůže stamiliónů v dalších sporech. "To neznamená, že ty další rozhodčí soudy, které se týkají valorizací v celkové částce zhruba 300 miliónů korun, budou rozhodovány podle jiného principu," řekla Radiožurnálu ředitelka úseku kontroly kvality staveb ŘSD Miloslava Pošvářová.

Arbitráž, o které soud rozhodl, se týká jen neoprávněného účtování cen. Arbitři ještě budou rozhodovat o dalších sporech, které se týkají například zvlněné části dálnice nebo vad na ocelových mostech. Podle člena komise ŘSD pro dálnici D47 právníka Miroslava Dudy je toto rozhodnutí klíčové. "V této první arbitráži poprvé zazněl právní názor, že ŘSD byly účtovány tyto částky neoprávněně," sdělil Radiožurnálu.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice vypukl loni, kdy ŘSD na zvlněných úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Vozovka přitom pracuje neustále a její technický stav se zhoršuje. Nově patrně přibude další rychlostní omezení na některých úsecích. Snížení rychlosti na dálnici z nynějších 80 kilometrů v hodině na 60 už doporučila policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků