Hlavní obsah
Boeing 737 irské společnosti Ryanair Foto: Frey Thomas, ČTK

Ryanair uzemnil tři Boeingy 737 kvůli prasklinám u křídel

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair dočasně vyřadila z provozu tři stroje Boeing 737 NG kvůli prasklinám na součástce mezi křídly a trupem. S odkazem na své zdroje to ve středu uvedl deník The Guardian, sama společnost Ryanair o tom veřejnost neinformovala.

Boeing 737 irské společnosti Ryanair Foto: Frey Thomas, ČTK
Ryanair uzemnil tři Boeingy 737 kvůli prasklinám u křídel

Kvůli prasklinám aerolinky po celém světě od počátku října postavily mimo provoz pět desítek strojů tohoto typu. Tuzemský Smartwings na svých letounech Boeing 737 zatím problémy nezaznamenal, stroje kontroluje.

V uplynulých týdnech dočasně z provozu vyřadily tyto stroje mimo jiné australské aerolinky Quantas či americké Southwest. Zatímco tyto aerolinie uvedly počty uzemněných letadel, Ryanair to na dotaz upřesnit odmítl, napsal The Guardian s tím, že irské nízkonákladové aerolinky mají největší flotilu letadel Boeing 737 v Evropě.

Podle serveru Daily Mail dva dotčené Boeingy odletěly na opravu do Kalifornie, třetí zůstal odstavený na londýnském letišti Stansted. Mluvčí společnosti Ryanair Daily Mail řekl, že firma zkontrolovala více než 70 starších letadel a rozsah odhalených nedostatků je menší než pět procent, které nedávno připustil sám výrobce Boeing.

Podle listu The Guardian jsou všechny tři stroje, které jsou nyní mimo provoz, staré více než 15 let. Problém se týká části letadla, která posiluje spojení mezi křídlem a trupem.

Český letecký dopravce Smartwings zatím na svých letadlech Boeing 737 žádné problémy nezaznamenal. „Na letounech provádíme kontroly v souladu s nařízením FAA (Federální úřad pro letectví) a pokyny výrobce letounu,” řekla mluvčí firmy Vladimíra Dufková.

Kvůli možným prasklinám nařídil na počátku října americký Federální úřad pro letectví (FAA) provozovatelům letadla Boeing 737 NG zkontrolovat. Boeing má přitom už problém s letadly 737 MAX, která po dvou vážných nehodách nesmí do vzduchu od letošního března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků