Hlavní obsah
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker Foto: Str, Reuters

Pozor na kyperskou nákazu, varoval bývalý šéf Euroskupiny Juncker

Kypr by mohl způsobit problémy v rámci 17členné eurozóny, jestliže brzy nedojde k uzavření dohody o mezinárodní finanční pomoci. V rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung to uvedl bývalý šéf skupiny ministrů financí eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker.

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker Foto: Str, Reuters
Pozor na kyperskou nákazu, varoval bývalý šéf Euroskupiny Juncker

„Kyperský problém by se rozhodně neměl podceňovat,“ nechal se slyšet Juncker, jehož citovala agentura Reuters.

Osmapadesátiletý Juncker, který je rovněž lucemburským premiérem, se rakouskému listu svěřil s tím, že pokud se definitivně nepodaří vyřešit problém Kypru, hrozí riziko nákazy i z jeho relativně malé ekonomiky. „Čas běží,“ varoval.

Kypr se dostal do obrovských problémů kvůli angažovanosti svých bank v krizí svíraném Řecku. Záchranný balík, o kterém se rokuje, by měl činit 17,5 miliardy eur (zhruba 448 miliard korun). Tato suma odpovídá přibližně celoročnímu výkonu kyperské ekonomiky.

V pondělí naznačil ruský premiér Dmitrij Medvěděv ochotu finančně pomoci Kypru. Jedním dechem však dodal, že primární pomoc musí vycházet z eurozóny a aktivitu očekává rovněž od kyperské vlády.

Na otázku, zda by tento středomořský ostrov mohl někdy splatit 17miliardovou půjčku, Juncker odpověděl, že jde o velkou výzvu jak pro Kypr, tak pro eurozónu. „Musíme udělat vše pro záchranu Kypru, ale musíme jednat,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků