Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

Odchod Řecka z eurozóny český finanční systém ustojí, je přesvědčen Kalousek

Pokud by situace ohledně Řecka dospěla do stadia, že by jihoevropská země vystoupila z eurozóny, stabilita tuzemského bankovního a finančního systému by ohrožena být neměla. Na jednání Slovensko-české obchodní komory to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
Odchod Řecka z eurozóny český finanční systém ustojí, je přesvědčen Kalousek

„Nehrozí nestabilita našeho finančního a bankovního systému. Ale nutně se nás dotknou problémy ekonomiky eurozóny, na jejíž poptávce je česká ekonomika závislá,“ sdělil ministr. Podle něj případný kontrolovaný odklon Řecka od eura nemusí znamenat otřesy s výjimkou problémů několika bank, které jsou zatíženy řeckými dluhopisy. „Kdyby to ovšem bylo chaotické, tak ty problémy budou větší,“ upozornil.

Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu uvedl, že odchod Řecka z eurozóny je reálnou variantou. Podle premiéra je vystoupení Řecka z eurozóny bude za určitých podmínek jedinou možností. Dopady takového kroku by ale podle něj dolehly i na Českou republiku. Vláda podle něj už ve spolupráci s ČNB připravila možnosti, jak na takovou situaci případně reagovat.

Spekulace i reálné politické debaty o tom, že by Řecko nyní 17členný spolek unijních států platících eurem mohlo opustit, zesílily v souvislosti s nedávnými parlamentními volbami. Evropští lídři se ovšem na summitu Evropské unie v noci na čtvrtek shodli, že chtějí, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Zároveň unie ale chce, aby Atény plnily své závazky vůči partnerům, kteří jim poskytli výraznou finanční pomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků